Ścianka Larsena – wydajna ochrona przed wodami
Bez kategorii

Ścianka Larsena – wydajna ochrona przed wodami

Ścianka Larsena, inaczej zwana oporową to doskonały system zabezpieczenia wszelkich wykopów przed wysokim poziomem wód gruntowych i zalaniem ze zbiornika wodnego.  Stosowane są w miejscach, gdzie nie można zabezpieczyć terenu metodą wykopu otwartego. Cechują się odpornością na czynniki biologiczne, atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. W prasie branżowej można też spotkać określenie „grodzice”.

Niezawodna konstrukcja hydrotechniczna

Ścianki Larsena to trwałe i odporne na różnorodne czynniki konstrukcje, które mogą być wykonane z kamieni i cegieł oraz betonu i rozmaitych metali. Ich stosowanie pozwala na obniżenie kosztów inwestycji. Zapobiegają osunięciom ziemi i wytrzymują działanie wody.

Wykorzystanie ścianki Larsena

Omawiana ścianka jest wykorzystywana jako zabezpieczenie brzegu, na którym poziom wody jest zmienny, wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych, tworzenie grobli, kontrola nurtu rzeki przez obudowę brzegów. Ścianka Larsena uszczelnia i wzmacnia wały przeciwpowodziowe, co zapobiega  przesiąkaniu wody w czasie powodzi. Oznacza to większą ochronę ludności i dobytku. Starty spowodowane przez powódź są wtedy znacznie mniejsze.  Ścianka Larsena może być stosowana do  wzmocnienia zbiorników wodnych i jako regulacja brzegu rzeki. Zabezpiecza teren przed podmywaniem. Zwiększa to poczucie bezpieczeństwa wśród ludności zamieszkałej na terenach zalewowych.

Zabezpieczenie skarp i osuwisk

Skarpy i osuwiska to niebezpieczne tereny, które powinny być zabezpieczane. Ścianka Larsena to bardzo skuteczna ochrona skarp i osuwisk.  Daje możliwość estetycznego kształtowania terenu.

Ochrona obszarów o zmiennym poziomie wód gruntowych

Zmienny poziom wód gruntowych to nieprzyjemna dla inwestora budowlanego niespodzianka. Musi on ponieść większe, niż przewidywał koszty zabezpieczenia terenu. Ścianka Larsena to doskonały pomysł na ochronę terenu o podwyższonym poziomie wód gruntowych, ponieważ ograniczają infiltrację wody oraz zabezpieczają przed stopniową erozją i niszczeniem. Inaczej mówiąc, jest  to estetycznie wyglądające zabezpieczenie brzegów o zmiennym poziomie wody.

Separacja terenów chronionych od zagrożeń ekologicznych

Wysypiska śmieci, zakłady przemysłowe, fermy futrzarskie stanowią  bardzo duże zagrożenie ekologiczne dla ujęć wód gruntowych i innych zbiorników wodnych. Bardzo wysokiej jakości ścianki Larsena umożliwiają separację tych obiektów i nie dopuszczają do powstania katastrofy ekologicznej. Ścianka Larsena po wprowadzeniu w grunt nie podlega korozji.

Montaż ścianki Larsena może mieć charakter stały i stanowić część konstrukcyjną fundamentu. Po pracach montażowych zostaje niewielka ilość odpadów, co pozwala szybko przejść do nowego    etapu budowy. Im mniej przestojów, tym szybciej postępuje budowa i mniejsze koszty robocizny. Ścianka ma precyzyjnie określone kształty, co gwarantuje jej wysoką jakość i szczelność. Przeciwdziała zniszczeniu gruntu i dostaniu się wody do dopiero co wykonanego wykopu.  Jest ważnym elementem przygotowania terenu do budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like