Jak pielęgnować blaty kamienne?

Blaty z kamienia naturalnego goszczą w wielu polskich domach. Korzystamy z nich zarówno
w kuchni, jak i w łazience – pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność. Blaty kamienne są narażone nie tylko na wodę, lecz także innych szereg czynników, przed których bezpośrednim oddziaływaniem warto odpowiednio je chronić. O tym, jak w profesjonalny sposób troszczyć się o kamienne blaty w domu, jak prawidłowo je czyścić i impregnować powiemy poniżej!

Codzienna pielęgnacja blatów z kamienia naturalnego

Każdy rodzaj blatu kamiennego wymaga odpowiedniego, często indywidualnego traktowania. W zależności od tego, z jakiego gatunku kamienia zostaną wykonane, mogą mieć różne właściwości, które warunkują sposób ich użytkowania. Za najbardziej wytrzymałe uznawane są blaty z granitu i kwarcytu naturalnego, dostępne w ofercie krakowskiego zakładu kamieniarskiego KrakStone. Posiadają doskonałą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, a także działanie kwasów i wody. Kamieniem, którego eksperci nie polecają stosować w kuchni, jest natomiast marmur – jest delikatny, chłonny i przez to bardzo podatny na uszkodzenia oraz zaplamienie.

Decydując się na wybór blatów z kamienia naturalnego, warto wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób obchodzić się z wykonaną z niego powierzchnią roboczą. Zamawiając blaty kamienne w firmie KrakStone, każdy klient może liczyć na szczegółowe instrukcje dotyczące ich obsługi.

Blaty z kamienia naturalnego należy regularnie czyścić i nie doprowadzać do ich silnego zabrudzenia. Wszelkie rozlane płyny należy ścierać od razu, systematycznie oczyszczać powierzchnię roboczą
z kurzu i pozostałości produktów, a raz w tygodniu zdjąć z nich wszystkie sprzęty i akcesoria,
a następnie dokładnie umyć blaty miękką ściereczką nasączoną wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Takie postępowanie zapewni nam zawsze czyste, higieniczne i gotowe do użytkowania blaty.

Konserwacja blatów w kuchni i łazience. Jak często impregnować kamienne powierzchnie robocze?

Zamawiając blaty w KrakStone, klient otrzymuje je już zaimpregnowane, co oznacza, że po zakupie nie musi nic z nimi robić w tym zakresie. Impregnację należy jednak regularnie ponawiać, aby kamień naturalny zachował swoje pożądane właściwości użytkowe. Jej częstotliwość zależy od wybranego kamienia naturalnego oraz intensywności użytkowania powierzchni roboczej.

Kamieniem naturalnym, który wymaga najrzadszej impregnacji, jest granit – warto ją ponawiać co ok. 12-18 miesięcy. Chętnie wybierany na blaty łazienkowe marmur z kolei warto impregnować znacznie częściej, najlepiej co ok. 3-6 miesięcy. Generalnie przyjmuje się, że średni odstęp pomiędzy kolejnymi impregnacjami blatów kamiennych wynosi 12 miesięcy.

Impregnacja jest bardzo ważnym procesem. Jej głównym celem jest zamknięcie porów kamienia naturalnego i zmniejszenie przez to jego chłonności. Prawidłowo zaimpregnowane blaty kamienne są dobrze zabezpieczone przed wodą, wilgocią, kosmetykami, sokami i innymi produktami, z którymi mają bezpośrednią styczność w czasie użytkowania. Do impregnacji kamiennych powierzchni roboczych warto stosować profesjonalne środki. Które z nich sprawdzają się najlepiej – o to warto zapytać firmę, u której zamówiliśmy nasze blaty.

You May Also Like