Malowanie szafek kuchennych krok po kroku

Malowanie szafek kuchennych krok po kroku

Maluje Wam się w głowie szybka metamorfoza kuchni? Żaden problem! Aby odświeżyć to pomieszczenie wcale nie musicie przeprowadzać kosztownego remontu – wystarczy drobna renowacja, taka jak pomalowanie szafek. Sprawdźcie, jak zabrać się do tego krok po kroku!

KROK 1: Wybór odpowiedniej farby 

Nim przystąpimy do malowania szafek, musimy wybrać farbę, dzięki której cały proces przebiegnie sprawnie, a efekt malowania spełni nasze oczekiwania (www.tikkurila.pl). 

Do odświeżenia szafek kuchennych najlepiej sprawdzi się emalia, która jest:

  • przeznaczona do malowania powierzchni z drewna lub drewnopochodnych,
  • odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne,
  • trwała i dobrze kryjąca,  
  • przyjazna dla zdrowia i środowiska,
  • w wymarzonym kolorze.

Spośród wszystkich dostępnych opcji na sklepowych półkach, warto wyróżnić półmatową farbę akrylową Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40] przeznaczoną do malowania drewna i metalu. To uniwersalna emalia najnowszej generacji, którą wyróżnia szybkoschnąca formuła o delikatnym zapachu. W szerokiej gamie kolorystycznej znajdziemy ponad 13 tysięcy kolorów, co umożliwi nam popuszczenie wodzy fantazji i przeprowadzenie dokładnie takiej metamorfozy, jaka nam się marzy. 

KROK 2: Przygotowanie stanowiska 

Malowanie szafek będzie prostsze i skuteczniejsze, gdy zdemontujemy fronty oraz półki i pomalujemy je na płasko. Dzięki temu farba zostanie rozprowadzona dokładniej, a sam proces malowania będzie dla nas znacznie wygodniejszy. Dlatego przed malowaniem szafek należy przygotować sobie odpowiednie stanowisko – szeroki blat, na którym będziemy malować i suszyć poszczególne elementy, zabezpieczony ceratą lub folią malarską. 

KROK 3: Malowanie szafek

Kiedy mamy już odpowiednią farbę i wygodne stanowisko do pracy, zabieramy się za gwóźdź programu, czyli malowanie szafek! Bez obaw, to nic trudnego – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:

  1. Dokładnie oczyszczamy i odtłuszczamy powierzchnię, którą chcemy pomalować. Usuwamy z niej wszelkiego typu zabrudzenia – kurz, plamy, łuszczącą się farbę i inne luźne elementy. Gładkie powierzchnie należy zmatowić i odpylić. Jeśli na powierzchni występują jakiekolwiek ubytki, koniecznie musimy je uzupełnić odpowiednią szpachlówką.
  2. Po otwarciu opakowania, przed przystąpieniem do malowania powinniśmy starannie wymieszać farbę.
  3. Emalię rozprowadzamy wałkiem, stosując równomierne ruchy. W przypadku trudniej dostępnych miejsc, takich jak naroża czy rzeźbienia, używamy pędzla i precyzyjnie je zamalowujemy.
  4. Pomalowane elementy pozostawiamy do wysuszenia. Po upływie ok. 4 godzin nakładamy drugą warstwę emalii. 
Sprawdź:  Farba do malowania drewna wewnątrz pomieszczeń – czym powinna się wyróżniać?

Wiecie już, co zrobić, by malowanie szafek poszło jak z płatka! Pozostaje już tylko wybrać kolor farby i chwycić za wałek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like