Metr kwadratowy

Metr kwadratowy ściany – jak obliczyć?

Metr kwadratowy to podstawowa jednostka określająca wielkość budynku. Powierzchnie nieruchomości użytkowych i mieszkalnych podaje się w metrach kwadratowych. Polska od wielu lat jest wielkim placem budowy. Budowane są budynki mieszkalne i użytkowe. Oferta zakupu nieruchomości zawiera wielkość lokalu wyrażoną w metrach kwadratowych. W tej jednostce podawana jest także cena materiałów budowlanych, np.: płytki kosztują 70 zł za metr kwadratowy. Informacje o tym, ile materiału potrzebujemy i jaką powierzchnię ma mieszkanie pomagają stworzyć kosztorys urządzenia lub remontu nieruchomości i pozwala na duże oszczędności podczas zakupu materiałów.

Metr kwadratowy – codzienna matematyka

Truizmem jest stwierdzenie, że matematyka towarzyszy nam na co dzień. Nawet jeżeli wykonujemy tylko najprostsze działania. Znajomość podstawowych wielkości matematycznych: jednostki i ich przeliczanie, procenty, pola figur przydają się nie tylko uczniom, ale także osobom planującym zakup nieruchomości. Przy obecnych wysokich cenach materiałów budowlanych prawidłowe obliczenie metrów kwadratowych jest kluczowe wykończenia pomieszczeń.

Sprzedawcy oferują liczne promocje, w których bywa umieszczony haczyk w postaci ograniczenia do ilości metrów kwadratowych. Żeby z niej skorzystać trzeba najpierw obliczyć, ile metrów kwadratowych potrzebnych do urządzenia pomieszczeń. Zbyt duża lub za mała ilość materiałów oznacza, że nie będzie można skorzystać z obniżki ceny. Jeżeli źle obliczymy metry kwadratowe materiału budowlanego, to kupimy go za mało i nie wystarczy go do zrealizowania zaplanowanych prac.

Metr kwadratowy – ważna jednostka

Metr kwadratowy to jednostka powierzchni o kształcie kwadratu o boku jednego metra. Należy go odróżnić od standardowego metra, który jest jednostką długości. Tak więc metr kwadratowy służy do określenia powierzchni ścian, podłóg, dachu, działki, całego lokalu. Opisywaną jednostkę powierzchni stosuje się do obliczenia ilości materiałów budowlanych i wykończeniowych, takich jak: kafelki, kostka brukowa, farby, panele, gresy, tapety.

Obliczanie metrów kwadratowych

Bez względu na to, czy w szkole byliśmy prymusami z matematyki, czy też szczerze nienawidziliśmy tego przedmiotu, to trzeba uczciwie przyznać, że istnieją w życiu sytuacje, w którym działania matematyczne inne niż dodawanie i obliczanie procentów, także znajdują zastosowanie.

Wiedząc, ile jest metrów kwadratowych ściany, czy podłogi musimy odnowić, możemy obliczyć koszt materiałów budowlanych, a nawet robocizny (jeżeli planujemy zatrudnić profesjonalną firmę wykończeniową). Wystarczy powierzchnię pomieszczenia pomnożyć przez cenę metra kwadratowego danego materiału budowlanego. Metr kwadratowy materiału nie zawsze jest tożsamy z metrem kwadratowym powierzchni ściany, czy podłogi. Dlatego kupuje się odrobinę więcej materiałów wykończeniowych.

Obliczanie metra kwadratowego w różnych sytuacjach

Chcąc wyliczyć powierzchnię w metrach kwadratowych, należy brać pod uwagę jej kształt. Stosunkowo prosta jest sytuacja, kiedy musimy ile metrów kwadratowych ma powierzchnia o kształcie kwadratu lub prostokąta. Wtedy wystarczy pomnożyć długość i szerokość powierzchni podaną w standardowych metrach liczoną po podłodze. Skomplikowane jest wyliczanie powierzchni o kształcie nieregularnym, np.: dachu, schodów, skosów. Najlepiej skorzystać z kalkulatora metrów kwadratowych lub powierzyć to zadanie specjaliście z firmy wykończeniowej.

Obliczanie metrów kwadratowych dachu

Umiejętność obliczania metrów kwadratowych dachu jest potrzebna przy wymianie dachu, jego ociepleniu lub wymianie pokrycia dachowego. Blachówki i blachodachówki sprzedawane są w metrach kwadratowych. Przy wykonywaniu obliczeń duże znaczenie ma konstrukcja dachu i materiał wykończeniowy. Wyliczenia są bardzo skomplikowane i wymagają znajomości trygonometrii. Kalkulatory metrów kwadratowych to narzędzie dość intuicyjne. Jego wskazania powinno się traktować orientacyjnie, a nie wierzyć im w 100 procentach. Dane dotyczące parametrów dachu powinny znajdować się w projekcie budowlanym. Jeżeli takich danych nie mamy, to musimy wyliczyć powierzchnię dachu.

Czym był sinus?

Konieczne jest przypomnienie sobie, co to był cosinus. Powierzchnię całkowitą dachu wylicza się korzystając ze wzoru powierzchnia dachu w rzucie z góry / cosinus kąta nachylenia. Na początek należy obliczyć metry kwadratowe dachu w rzucie z góry. Pomocne w tej czynności jest podzielenie dachu na mniejsze figury geometryczne, np. prostokąty. Po obliczeniu powierzchni poszczególnych fragmentów, sumujemy ich wartości, aby uzyskać wynik. Aby wyliczyć całkowitą powierzchnię dachu, trzeba uwzględnić kąt nachylenia i obliczyć sinus tej wartości.

Jak obliczyć metr kwadratowy ściany?

Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta lub kwadratu, to obliczenia nie sprawiają większych trudności. Wystarczy bowiem pomnożyć jego długość i szerokość. W przypadku ściany prostej, bez żadnych, wnęk i otworów mierzymy długość oraz szerokość i mnożymy obie wartości. Jeżeli chcemy metry kwadratowe wszystkich ścian, to dodajemy ich powierzchnie. W przypadku ściany z wnęką okienną lub drzwiową – obliczamy powierzchnię całej ściany, a następnie odejmujemy od niej powierzchnię ściany lub drzwi.

Doradztwo w sklepie

Markety budowlane i mniejsze sklep z powyższym asortymentem, zatrudniają wyszkolonych lub specjalnie przeszkolonych sprzedawców, którzy pomogą w doborze ilości materiałów. Przed wizytą w sklepie z artykułami budowlanymi i wnętrzarskimi konieczne jest wykonanie pomiarów powierzchni i zapisanie wyników. Dzięki temu oszczędzimy pieniądze i nie dopuścimy do nerwowych sytuacji, kiedy to podczas prac mogłoby zabraknąć materiałów.

Metry kwadratowe to jednostka istotna w dziedzinie budowy budynków, urządzania pomieszczeń i reklamowania nieruchomości. Obliczanie metrów kwadratowych jest łatwe tylko w przypadku prostych brył. W bardziej skomplikowanych sytuacjach lepiej poprosić o to fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like