Farba fluorescencyjna-

Farba fluorescencyjna- właściwości i zastosowanie

Niepowtarzalny wystrój wnętrza można osiągnąć nie wydając majątku na najdroższe materiały wykończeniowe. Farba fluorescencyjna zapewni intrygujące wrażenia wizualne. Malowanie ścian to najprostszy i tani sposób na odnowienie wnętrza. Pozwala na dostosowanie kolorystyki pomieszczenia do aktualnego gustu użytkowników. Malowanie ścian nie musi być nudne i polegać wyłącznie na zmianie koloru. Kreatywny, oryginalny, a wręcz niepowtarzalny design zapewnia farba fluorescencyjna.

Farba fluorescencyjna na ścianie w pokoju dziecięcym

Gust dzieci zmienia się bardzo szybko, więc pociechy często proszą o pomalowanie ściany. Jednak mocniejsze barwy nie są wskazanie do pokoju dziecięcego, bo utrudniają wypoczynek i nie sprzyjają rozwojowi zdolności koncentracji. Jeżeli nie chcemy zbyt często malować ścian farbą, to możemy w inny sposób udekorować gładkie ściany. Jednym z najprostszych i zarazem najtańszych trików są wzory namalowane za pomocą szablonów malarskich. Dzięki nim można wykreować na ścianie gwiazdki, księżyc, liście, zwierzęta, pojazdy, itp.

Najlepiej wypełnić szablony farbami fluorescencyjnymi, które świecą w ciemności. Gwiazdki na suficie świecące o zmroku wzbudzają zachwyt dzieci – mają przecież niebo w swoim pokoju. Farba fluorescencyjna na ścianie w pokoju dziecka pomaga przezwyciężyć strach przed ciemnością, daje najmłodszym poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że zasypianie w swoim pokoju jest atrakcją samą w sobie.

Najczęściej kupowane rodzaje farb świecących w ciemności

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane farby świecące w ciemności to bezzapachowe, bezpieczne farby akrylowe. Służą do malowania różnorodnych powierzchni plastik, metal, drewno czy beton. Przeznaczoną pod malowanie powierzchnię trzeba jednak uprzednio zagruntować specjalnym podkładem.

Alternatywą dla farb akrylowych świecących w ciemności są farby ftalowo-karbamidowe (olejne). Mają one charakterystyczny zapach i dlatego używane są do malowania na zewnątrz. Występują pod postacią sprayu.

Wykorzystanie farb fluorescencyjnych

Farba fluorescencyjna daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Nie poleca się malowania nimi całej ściany, ponieważ znacznie lepiej prezentują się w detalach. Pokrycie nimi całej ściany sprawia, że emitowane światło jest zbyt mocne, a dodatkowo trzeba kupić kilka sztuk, ponieważ są one dostępne najczęściej w małych opakowaniach. Można nią odświeżyć wysłużoną tapetę, grafikę, a nawet odnowić fragmenty mebli, czy drobne przedmioty, np.: wazony, lampy, kubki.

Pomalowanie farbą świecą w ciemności choćby jednego elementu w pomieszczeniu, budują przytulny klimat w pokoju i są alternatywą dla klasycznych lampek. Świetnie sprawdzają się nie tylko w pokoju dziecięcym, ale także w sypialni.

Wykorzystanie farb fluorescencyjnych w przestrzeni publicznej

W ciemnych miejscach nawet świecący znak drogowy zwiększa bezpieczeństwo. Dość często możemy spotkać znaki drogowe pomalowane omawianym rodzajem farby. Są wtedy widoczne o zmroku. Napisy, tablice, oznaczenia świecące w nocy zwiększają bezpieczeństwo obiektu i posesji oraz prezentują się bardzo dekoracyjnie. Świecić mogą wybrane litery/cyfry lub całe wyrazy i zdania.

Zasada działania farb świecących

Farba fluorescencyjna działa według zasady odbijania wiązki światła. Czas świecenia wynosi kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Zakup tego rodzaju farby będzie odpowiednim wyborem dla osób, którym zależy, aby stworzyć oryginalny charakter ścian poprzez namalowanie abstrakcyjnych, geometrycznych akcentów odbijających światło.

Do garażu i innych ciemnych miejsc

Farba neonowa znakomicie sprawdza się piwnicy lub w innych pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do źródła światła. Można ją oznaczyć różne narzędzia, czy ścieżki, co jest przydatne w sytuacji braku prądu. Pomalowanie świecącą farbą, chociaż gniazdek w przedpokoju zwiększa widoczność i nie musimy w nocy zapalać światła. W piwnicy i garażu też można oznaczyć ją ścieżkę do domu.

Fluorescencyjna farba ma także zastosowanie do oznaczania trudno dostrzegalnych w ciemności powierzchni lub elementów znajdujących się w domu, np.: kantów stołu lub drzwi, schody, poręczne lub wyłączniki światła. Podczas nocnych wędrówek do łazienki nie trzeba ich szukać i minimalizuje się ryzyko wypadku. Pomalowanie farbą neonową jakichkolwiek elementów sprawia, że dzieci nie odczuwają takiego lęku w razie wyłączenia prądu przez zakład energetyczny.

Podstawowe zasady nakładania farby fluorescencyjnej

Farba fluorescencyjna nie różni się w sposobie jej nakładania od innych produktów do malowania. Przed podjęciem prac malarskich należy zagruntować ściany. Jej nakładanie odbywa się pędzlem lub w sposób natryskowy.

W przypadku dekorowania ściany wzorami z gotowych szablonów zalecane jest stosowanie farby w sprayu, ponieważ nie powoduje powstania zacieków i smug na ścianach. Przed malowaniem ścianę trzeba wyczyścić i odtłuścić. Przed aplikacją emulsji dobrze jest nałożyć białą farbę fluorescencyjną (podkładową). Taki zabieg wzmacnia efekt świecenia. Po jej wyschnięciu nakładamy kilka cienkich warstw kolorowej farby fluorescencyjnej w sprayu.

Farba fluorescencyjna – bezpieczeństwo zdrowotne

Czy farba fluorescencyjna jest szkodliwa dla zdrowia człowieka? – to pytanie często pojawia się wśród osób, które rozważają tworzenie dekoracji ściennych taką farbą, ale mają spore wątpliwości. Każda farba fluorescencyjna musi mieć odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Jednak w sytuacji alergii może dojść do reakcji uczuleniowej. Przy nakładaniu farby trzeba pamiętać o rękawiczkach i odpowiednim ubiorze. Użytkownicy mający skłonność do alergii powinni unikać farb fluorescencyjnych do twarzy lub przeznaczonych do ozdabiania ubrań.

Farby świecące świetnie sprawdzają się w miejscach zaciemnionych i jako pomysł na nietypową i nowoczesną dekorację ściany w pokoju dziecka lub w sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like