Co siejemy w lipcu

Co siejemy w lipcu? Sadzenie roślin w lipcu

Prace w ogrodzie przebiegają zgodnie z rytmem natury.  Ogród to prywatna, naturalna oaza zieleni i spokoju. Tutaj rządzi natura, której człowiek „trochę” pomaga. Ogród latem jest najpiękniejszy, magiczny, pełen kolorów i cudownych smaków owoców i młodych, soczystych warzyw. Lato w ogrodzie pachnie  i czaruje. To raj dla obserwatora przyrody, który może obserwować pszczoły  fruwające nad kwiatami, barwne motyle ptaki ćwierkające w koronach drzew, wiewiórki skaczące po drzewach. Trzeba pamiętać, że lato w ogrodzie ma swoje wady i wymagania pod względem prac ogrodowych.

Susza i słońce

Lato, a zwłaszcza lipiec w ogrodzie to częsty problem susz i konieczność podlewania ogrodu. Latem ogród  staje się oazą odpoczynku, ale i miejscem, które wymaga  pracy. Podstawowe, absolutnie niezbędne prace w lipcowym ogrodzie, które trzeba wykonać w leśnym ogrodzie to:  przycinanie krzewy, które pokazały piękne w drugiej połowie wiosny i innych przekwitłych roślin, usuwanie dzikich pędów na roślinach szczepionych i przekwitłych kwiatostanów, regularne odchwaszczanie glebę wokół krzewów i rabat, stawianie podpór wysokim roślinom rabatowym (np. malwa), podwiązanie kwiatostanów wysokich bylin. Najważniejsze jest regularne, stosowne do pogody podlewanie roślin.

Od końca czerwca do połowy lipca to odpowiedni czas na nawożenie trawnika specjalistycznym nawozem. Najlepiej wykonać to zaraz po skoszeniu trawy w pochmurny dzień, tuż przed deszczem. Do drugiej połowy sierpnia zaleca się systematyczne podcinanie żywopłotów. Stan roślin pod względem obecności na nich szkodników trzeba kontrolować regularnie, także w lipcu, ponieważ nieproszeni goście mają w tym czasie doskonałe warunki do rozmnażania i wywoływania wielkich szkód w pachnącym lipcowym ogrodzie.

Rośliny sadzone w lipcu

Lipiec to pora wysiewu sałaty liściowej.  Kontynuować można także sianie rzodkiewki, kapusty włoskiej, kapustę pekińską, szpinak ( w ostatnim tygodniu lipca), kalarepy.  To ostatni moment na wysiew kopru ogrodowego i włoskiego. Sadzenie roślin w lipcu można rozpocząć od cebul zimowitów oraz roślin iglastych.

Kwiaty wysiewane w lipcu to:

  • fiołek rogaty
  • niezapominajka
  • stokrotka.

Większość roślin można wysiewać przez kilka miesięcy w roku. Najczęściej wysiewa się je  do inspektu lub na rozsadnik. Po 3 do 4 tygodniach siewki pikuje się do inspektu lub na zagony. Wyjątkiem jest dziewanna, która od razu musi być posadzona na miejsce stałe, nie znosi przesadzania. Lipcowy siew warzyw do gruntu jest przeważnie udany i daje duże plony. Przez cały lipiec można wysiewać endywię, roszponkę, szczypiorek, rzodkiew, rzeżuchę. Fasolę czy buraka ćwikłowego, sałatę łodygową  można wysiewać jedynie w pierwszym tygodniu lipca.

Uwaga dotycząca szpinaku

Siew lipcowy szpinaku jest akceptowany, ale trzeba liczyć się z tym, że  bywa zawodny, jeśli panują upały. Szpinak bowiem to warzywo  preferujące chłód  i najlepiej rośnie, gdy temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. W lipcu zazwyczaj jest znacznie cieplej, niż przewiduje norma temperaturowa dla tego warzywa.  Dlatego doświadczeni ogrodnicy radzą, aby w lipcu wysiewać  co  najwyżej odmianę Matador.

Zasady podlewania ogrodu w lipcu

Przy suchej i słonecznej pogodzie, która dominuje w lipcu, miłośnicy ogrodów muszą  pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Doświadczeni ogrodnicy i producenci nasion, radzą  trzymać się zasady, iż lepiej podlać obficie raz w tygodniu, niż każdego dnia powierzchownie. Rzadkie i obfite  podlewanie sprawia, że w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się. Najefektywniejsze jest podlewanie późnym popołudniem.  Rośliny  korzystają  z wilgoci przez cały wieczór i noc.

Lipiec to także czas zbioru ziół, np.: oregano, tymianku, szałwii, estragonu, mięty. W pierwszym miesiącu wakacji można już zbierać wczesną kalarepę, brokuły i kalafior, bób, fasolę szparagową, cukinii, patisona, pietruszki, pora i selera. Lipiec to ostatni dzwonek na wykopanie cebul hiacynta, narcyza i czosnków ozdobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like