Blacha perforowana - zastosowanie, gdzie kupić?

Blacha perforowana – zastosowanie, gdzie kupić?

Blacha perforowana to arkusz blachy wytworzony najczęściej ze stali i aluminium, co czyni ją materiałem nierdzewnym. Jej cechą charakterystyczną są perforacje, czyli otwory wykonane po całej szerokości materiału – mogą być rozmieszczone regularnie lub nieregularnie, na jednym arkuszu otwory  mogą mieć takie same lub różne wielkości, w zależności od zastosowania.

Blacha perforowana – zastosowanie

Najczęściej możemy zobaczyć blachę perforowaną w urządzeniach, które wykorzystują w swoim działaniu wentylację. Są to na przykład komputery stacjonarne, klimatyzatory, farelki a także klimatyzacja w autach. To jednak nie znaczy, że nie ma ona innych zastosowań. Blacha perforowana może bowiem być wykorzystywana praktycznie we wszystkich konstrukcjach, wszystko zależy od naszych potrzeb i pomysłowości.

Z odpowiednio przygotowanej blachy perforowanej można stworzyć bramę garażową, balustradę lub parawan. Z kilku arkuszy blachy perforacyjnej można stworzyć bardzo nowoczesny regalik na książki, w tej roli sprawdzi się najlepiej blacha perforowana czarna. Z uniwersalnego materiału jakim jest blacha perforowana nierdzewna możemy nawet skonstruować nowoczesną suszarkę do naczyń. Wszystko zależy od tego, jaki mamy na blachę perforowaną pomysł. Blacha perforowana może być również wykorzystana jako forma ozdobna – można taki efekt osiągnąć poprzez wybranie blachy z fantazyjnym wzorem perforacji.

Blacha perforowana ma również swoje zastosowanie w budownictwie, bardzo często wykańczana jest z jej pomocą elewacja. Jest to bowiem bardzo wytrzymały materiał, który może być z powodzeniem wykorzystany do produkcji fasad. Może ona być prostowana, cięta, zgrzewana oraz zginana, więc nie ma w zasadzie ograniczeń co do tego, jaki może przyjąć kształt i rozmiar.

Dzięki odporności na warunki pogodowe, blacha perforowana może również sprawdzić się jako materiał na meble ogrodowe, balkonowe lub tarasowe. Dostępne są krzesła i stoliki wykonane z tego materiału, które wyglądają bardzo nowocześnie, bardzo łatwo się je czyści i mogą posłużyć nam naprawdę bardzo długo, niezależnie od warunków pogodowych. To oczywiście nie znaczy, że możemy je zostawiać na zewnątrz bez żadnej ochrony! Na szczęście w przypadku mebli z blachy perforowanej, zwykłe pokrowce nieprzemakalne powinny wystarczyć.

Do każdego z tych celów przyda nam się inny rodzaj blachy perforowanej, musimy zatem przed zakupem dobrze przemyśleć, jaki potrzebny jest nam wzór, grubość i wielkość arkusza.

Blacha perforowana – gdzie kupić?

Blachę perforowaną kupimy w większości sklepów budowlanych takich, jak Leroy Merlin, Obi lub Castorama. Na cenę blachy perforowanej ma wpływ przede wszystkim wielkość, sposób wykończenia narożników, a także wzór otworów perforacyjnych. Waha się ona jednak w przedziale od 10 do 40 zł za arkusz.

Oczywiście nie musimy ograniczać się do sklepów stacjonarnych. W sprzedaży internetowej możemy nabyć blachę perforowaną na wymiar, a także ze spersonalizowanym wzorem, grubością oraz kolorem. Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą wykończyć swoje pomieszczenie dokładnie wedle swojego planu. Blacha perforowana na zamówienie to niepowtarzalna ozdoba, która, dzięki swojej niebywałej wytrzymałości, będzie piękna przez długie lata.

Blacha perforowana – wzory

W przypadku blachy perforowanej nie ma w zasadzie ograniczeń co do wzornictwa. Producenci blachy zaopatrują się w maszyny, które wytwarzają naprawdę rozmaite wzory. Podstawowym, dostępnym w większości sklepów, jest oczywiście kółko – blachy z takim wzorem perforacji są najczęściej wykorzystywane w budownictwie, konstruowaniu mebli lub do produkcji elementów obudowy komputerów.

Można jednak nabyć inne, bardzo ciekawe warianty. Kółka w blachach ozdobnych mogą układać się w kwiatki, wtedy można wykorzystać ten materiał np. jako drzwiczki do szafki, barierkę balkonową lub osobliwy parawan.

Blacha perforowana ozdobna może również zastąpić zwykłą kratkę wentylacyjną w kuchni, czy też łaziencie.  Bardzo popularne są blachy perforowane z otworami układającymi się w tzw. jodełkę, taki rodzaj otworu raczej nie będzie nadawać się do konstrukcji parawanu, za to może z powodzeniem być używany jako ozdoba lub osłonka do klimatyzatora. Otwory w blachach perforowanych przyjmują również kształt kwadratu lub prostokąta, modne są również perforacje w kształcie krzyżyków.

Blacha perforowana z logiem firmy

Blacha perforowana może również służyć jako materiał, na którym umieścimy swoje logo. Otwory perforacyjne mogą układać się w litery oraz cyfry, można zatem umieścić nazwę swojej firmy, jej adres oraz numer telefonu. Taki rodzaj blachy jest wykonywany na zamówienie, można to zrobić bez wychodzenia z domu, przez internet.

Loga oraz tabliczki wykonane w ten sposób to dobra inwestycja, ponieważ blacha perforowana to materiał wytrzymały, więc może spokojnie spełniać swoją rolę przez bardzo długi czas, bez konieczności wymiany. Dodajmy do tego jeszcze, że logo lub dane naszej firmy możemu umieścić na blaszce w praktycznie każdym kolorze, dzięki temu kompozycja będzie ciekawa i przyciągająca wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like