second home

Second home – dom wakacyjny

Kiedy jesteśmy zmęczeni hałasem miasta, marzymy o odpoczynku w ładnym miejscu. Warto kupić second home w pięknej okolicy. Inwestowanie w nieruchomości od zawsze było świetną lokatą kapitału. Rynek nieruchomości tworzy nowe możliwości i trendy. Osoby, które posiadają odpowiednie środki, kupują mieszkania, domy i działki. Chętnie wybierają lokalizacje w pięknych przyrodniczo terenach. Mają z tego podwójną korzyść – dom na wypady, kiedy poczują się zmęczeni miastem i chcą chociaż trochę odpocząć oraz pewność, że wartość takiego domu rośnie, bo rynek nieruchomość jest stosunkowo odporny na wahania gospodarcze. W Polsce funkcjonuje też nazwa „mieszkanie wakacyjne”.

Idea second home

Second home oznacza drugi dom – jest to miejsce wypoczynku nie tylko na czas urlopu, ale także w weekendy i święta, aby odetchnąć od zgiełku miasta. Najczęściej wybierane miejsca na takie inwestycje to tereny wokół jezior, w górach, nad morzem lub obok cennych obiektów historycznych.

Second home to nie tylko luksusowy dom wypoczynkowy, ale przede wszystkim lokata kapitału, z której można czerpać zyski. Apartament zlokalizowany w atrakcyjnej okolicy podczas nieobecności właściciela, można wynająć i generować dochody z tego tytułu. Przykładem wakacyjnego domu będą luksusowe apartamenty premium, cechujące się nowoczesnym urządzeniem wnętrza, elegancką elewacją, zlokalizowane w pobliżu nad brzegiem akwenu wodnego lub górskich szlaków. Prosty wiejski domek położony w pięknej przyrodniczo okolicy, będzie także znakomitą lokalizacją kapitału, ponieważ przyciągnie turystów. Nie każdy chce mieszkać w luksusowych domkach. Są też turyści ceniący prostotę. Second home właściciele wykorzystują okazjonalnie.

Powrót do tradycji

Polacy chętnie budowali domki letniskowe, blisko natury, w cichych miejscach, sprzyjających wypoczynkowi i wyciszeniu. Ze względu na przemiany ustrojowe, omawiany trend przez jakiś czas był w odwrocie, ale powrócił w postaci zainteresowania zakupem domków i apartamentów w wersji bardziej luksusowej.

Wakacyjne korzyści z drugiego domu

Mając własny drugi dom, możemy wyjechać w każdej chwili. Nie musimy szukać noclegów i dostosowywać terminu urlopu do daty wolnych miejsc w wybranym hotelu, apartamencie lub pensjonacie. Mamy niczym nieograniczony dostęp do pięknego terenu i wakacje za każdym razem, kiedy tego potrzebujemy i możemy sobie pozwolić na urlop w pracy. Second home jest najczęściej oddalony od zgiełku miasta. Pozwala to odpocząć od codziennych spraw, pooddychać świeżym powietrzem i przebywać na łonie przyrody. Psychologowie są zgodni w tym, że osoby posiadające drugi dom w pięknych okolicznościach przyrody, lepiej radzą sobie z problemami życiowymi i wykazują większe zadowolenie z życia.

Prestiż właścicieli

W temacie second home niewiele mówi się o tym, że posiadanie drugiego domu zwiększa prestiż właściciela. Do takiego domu można zapraszać przyjaciół, a nawet najważniejszych klientów przedsiębiorcy. Zakup nieruchomości letniskowej przeznaczonej na wynajem sprawia, że nabywca staje się przedsiębiorcą i zyskuje dodatkowe źródło dochodu. Niektórzy szczęściarze dziedziczą w spadku nieruchomość i mogą ją zagospodarować jako second home. Bez względu na standard „drugiego domu” budynek w malowniczej scenerii, jest zawsze świetną lokalizacją kapitału i daje pewność, że inwestycja się zwróci. Second home ma odpowiadać potrzebom właścicieli. Nie musi być luksusowym, drogim domem, czy apartamentem. Najważniejsze, że otacza go piękna okolica i jest sporo chętnych do jego wynajęcia na kilka dni.

Zaspokojenie potrzeby samorealizacji

Ekonomiści przekonują, że moda na wakacyjne mieszkania jest konsekwencją chęci realizacji najskrytszych marzeń oraz zaspokajania potrzeby bezpieczeństwa i samorealizacji. Ludzie, którzy osiągnęli wysoki status materialny, chcą inwestować w nieruchomości przeznaczone częściowo do wynajęcia, a w części do celów prywatnych, ponieważ daje im to poczucie satysfakcji z pracy i życia osobistego. Inwestycja w second home daje im możliwość decydowania o tym, jak spełniają każdą wolną chwilę.

Eksperci podkreślają, że spora część osób, która zainwestowała w second home, szybko rozszerza swoją działalność na rynku rekreacyjnym- otwierają firmy zajmujące się wypożyczaniem sprzętu sportowego, np.: rowerów, kajaków, skuterów wodnych. Mniej więcej połowa kupujący „drugi dom” zamierza go wynajmować. Część właścicieli planuje po zakończeniu kariery zawodowej przekształcić taki dom w główne miejsce do zamieszkania.

Kto kupuje domy wakacyjne?

Z badań rynkowych wynika, że domy wakacyjne najczęściej kupują osoby mieszkające w dużych miastach, które na wypoczynek poszukują lokalizacji w pięknych okolicach przyrody. Przeważnie są to małżeństwa bez dzieci, choć obserwuje się coraz większe zainteresowanie second home wśród par, które są rodzicami. Cena nieruchomości zależy przede wszystkim od miejsca. Domy wakacyjne nad morzem są zdecydowanie droższe od budynków zlokalizowanych w innych częściach kraju. Inwestorzy zauważyli, że cena second home jest i tak niższa niż nowoczesnych apartamentów w centrum miasta.

Mikroapartamenty na wynajem

Second home to nie tylko domy. W tej roli świetnie sprawdzają się mikroapartamenty – to znaczy nieduże, wygodnie urządzone mieszkania zlokalizowane w miejscach atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo. Przeważnie jest to pokój z kuchnią i łazienką. Jest to doskonała alternatywa dla pokoi hotelowych. Takie mieszkania w sezonie wakacyjnym chętnie wynajmują zagraniczni turyści. Jest to pewna lokata kapitału. W niektórych regionach Polski sezon turystyczny trwa praktycznie przez cały rok.

Analitycy rynku nieruchomości są zgodni – w związku z bogaceniem się społeczeństwa i zwiększeniem wymagań, co do komfortu życia rynek second home będzie rozkwitał i stopniowo obejmował kolejne grupy nabywców. Polska ma ogromny potencjał, jeżeli chodzi o atrakcyjne turystycznie regiony. Miejscowości turystyczne mają świetną infrastrukturę i coraz lepszą promocję w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *