Oznaczenia prania

Oznaczenia prania – symbole na metkach odzieżowych

Kiedy kupujemy odzież, chcemy, aby pięknie prezentowała się po praniu. Oznaczenia prania pomogą uniknąć błędów podczas ustawiania pralki

Kiedy kupujemy odzież, chcemy, aby pięknie prezentowała się po wielu praniach. Oznaczenia prania pomogą uniknąć błędów podczas ustawiania programatora pralki.

Lubimy kupować nowe ubrania. Kiedy wypatrzymy coś modnego, pasującego do naszego stylu i sylwetki, a do tego w ulubionym kolorze i z ciekawym/zabawnym nadrukiem, to chcemy, aby ciuch był jak nowy nawet przez kilka lat. Dzisiaj, kiedy ubrania najlepszych marek, potrafią kosztować ogromne pieniądze, dbanie o odzież nabiera szczególnego znaczenia. Metek już nie obcinamy, ale dokładnie analizujemy oznaczenia prania.

Oznaczenie prania – wygodny przewodnik

Przeciętna rodzina przynajmniej raz na kilka dni nastawia pranie. Wydaje się to prosta czynność- wystarczy ustawić pralkę i włączyć. Jednak każdy rodzaj tkaniny, może mieć inne zasady dotyczące prania. Oznaczenia prania znajdują się metkach.

Zmiana podejścia do ubrań

czytanie metki

Jeszcze kilka lat temu czymś oczywistym było kupowanie tańszych ubrań i wymiana wraz z trendami mody. Jednak świadomość ekologiczna, coraz lepsza jakość materiałów, dostęp do renomowanych marek i wyższa cena odzieży najlepszych producentów, spowodowały zmianę podejścia do kupowania ubrań. Coraz większą uwagę zwracamy na jakość i miejsce produkcji. Nie chcemy kupować ciuchów szytych w krajach, w których wykorzystuje się pracę dzieci, czy płaci za pracę głodowe stawki.

Mamy też świadomość, że częste kupowanie ubrań przyczynia się do dewastacji środowiska naturalnego, ponieważ wykorzystywane są barwniki i wielkie ilości wody. niezgodzie na wykorzystanie naturalnych futer, już nie wspominając. Kupowanie ubrań coraz częściej traktuje się, jak inwestycję. Kolekcje największych projektantów warte są majątek i nie tracą na wartości nawet przez kilka lat.

Ochrona ubrań

Ochrona ubrań

Coraz bardziej społeczeństwo przekonuje się do tezy, że lepiej kupić mniej ubrań, ale lepszej jakości. Sztuką jest kupić ubranie, które idealnie układa się do ciała, maskuje wszelkie niedoskonałości sylwetki i nie uszkadza się po kilku praniach. Dlatego stawiamy na materiały przyjazne dla skóry, a jednocześnie trwałe i sprawdzamy składy materiałów oraz oznaczenia prania.

Warto wiedzieć, że nawet najlepszej jakości wełniany sweter, czy jedwabna sukienka, czy wiodącej marki dresowa bluza, mogą ulec zniszczeniu po pierwszym praniu, jeśli postąpimy niezgodnie z instrukcjami prania, pokazanymi na znaczkach na metkach. Jeszcze nie tak dawno metki na ubraniach nie miały szczególnego znaczenia, odcinało się je, aby „nie gryzły”. Obecnie awansowały one do rangi wyróżnika marki, a oznaczenia prania traktowane są z należytą powagą.

Dlaczego warto przestrzegać piktogramów na metce?

kobieta wieszająca pranie na sznurku

Producent odzieży wszystkie najważniejsze informacje przekazuje na metce za pomocą rysunków -piktogramów. Są to oznaczenia prania, suszenia i prasowania oraz w niektórych przypadkach, prania chemicznego. Oznakowanie na metkach jest wskazówką, co do odpowiedniej pielęgnacji ubrań, która poprawi trwałość odzieży. Ich przestrzeganie chroni tkaniny przed skurczeniem, rozciągnięciem w praniu, przebarwieniami w praniu oraz przed przypaleniem żelazkiem, czy też deformacją podczas suszenia.

Najważniejsze zasady prania

metka na koszuli

Z piktogramów na metkach można wyczytać najważniejsze zasady prania. Nie wystarczy bowiem rozdzielenie tkanin jasnych od ciemnych. Jedną z najważniejszych informacji jest temperatura prania – zbyt wysoka temperatura przyśpiesza uszkodzenie tkanin, a co za tym idzie zniszczenie ubrań. Znak prania z jedną kropką oznacza, że ubranie można prać w maksymalnie 30 stopniach. Jeżeli na znaku prania są dwie kropki, to daną rzecz możemy wyprać w temperaturze 40 stopni. Trzy kropeczki oznaczają, że wymagana jest temperatura 60 stopni. Przy czterech kropkach trzeba nastawić pranie na 90 stopni.

Oznaczenie prania – ostrożność w praniu

Oznaczenie prania z poziomą kreską na dole to sygnał, że tkanina jest bardzo delikatna i należy zachować ostrożność podczas prania. Pralkę trzeba ustawić na niską temperaturę i niewielkie obroty lub zrezygnować z wirowania. W przypadku dwóch kresek na dole można wirować, ale na jak najniższych obrotach. Zalecane jest pranie w jak najniższej temperaturze. Oznaczenie prania z zanurzoną dłonią to zalecenia prania ręcznego – w misce, w letniej wodzie z proszkiem do prania i odrobiną płynu do płukania. Możemy nastawić pralkę na program prania ręcznego – w 20 stopniach i przy niskich obrotach wirowania. Z kolei na skórzanej odzieży często widzimy przekreślony symbol prania, który oznacza, że nie wolno ich prać, należy je wyczyścić.

Suszenie prania

Suszenie prania na dworze

Kiedy pralka skończy swoją pracę, musimy wysuszyć pranie. Sposób suszenia najczęściej uzależniamy od pory roku i pogody, zapominając, że rodzaj tkaniny też ma swoje znaczenia. Symbole na metce zawierają również wskazówki dotyczące suszenia prania. Przekreślony kwadrat oznacza, że nie wolno suszyć tej rzeczy w suszarce. Jeżeli widzimy przekreślony kwadrat, to wiemy, że ubrania nie wolno suszyć. Kwadrat z łukiem to góry to informacja, że pranie należy suszyć rozwieszone. Kwadrat z poziomą kreską to wskazówka, aby wypraną odzież suszyć pozycji poziomej, np. na rozłożonym ręczniku. Dzięki temu delikatne ubrania nie tracą kształtu. Kwadrat z trzema pionowymi kreskami to zalecenie, aby suszyć w pozycji pionowej, najlepiej na wieszaku.

Prasowanie ubrań

prasowanie odzieży

Oznaczenia prania na metce informują jak prasować ubranie. Podczas prasowania najłatwiej uszkodzić odzież i to w taki sposób, że nie będzie ona do odratowania. Przypalenie ulubionej bluzki, czy spodni oznacza ich utratę. Odzież z tkanin syntetycznych, np.: nylonu, czy wiskozy, należy prasować w temperaturze 100 stopni i dodatkowo przez szmatkę. Taką wskazówkę zawiera piktogram na metce przedstawiający żelazko z jedną kropką w środku. Ubrania z wełny, jedwabiu i grubszej wiskozy oznaczone są żelazkiem z dwiema kropkami w środku- odpowiednia dla nich temperatura prasowania wynosi 150 stopni. Bawełna i len wymaga wyższej temperatury prasowania – 200 stopni.

Właściwe pranie, suszenie i prasowanie mają ogromne znaczenie dla pielęgnacji ubrań i przedłużają ich „żywotność” oraz chronią przed niemiłymi niespodziankami w postaci przebarwień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like