Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne?

Zapewniające bezpieczeństwo, szczelne i oszczędne drzwi zewnętrzne to wyregulowane drzwi! Aby cieszyć się każdą z tych właściwości, warto od czasu do czasu wykonać regulację. Co ważne, to całkiem proste, więc możesz podjąć się tego samodzielnie. Jak wyregulować drzwi? Odpowiadamy!

Dlaczego regulujemy drzwi?

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych obiektów w domu lub mieszkaniu. To właśnie one zapewniają izolację cieplną i akustyczną, ale też chronią przed włamaniem i nieproszonymi gośćmi. Nawet najlepszej jakości drzwi zewnętrzne wykonane z nowoczesnych materiałów od czasu do czasu wymagają regulacji, bo z upływem czasu stają się coraz mniej szczelne. Nic dziwnego – są użytkowane niemal przez cały czas, więc zmienia się położenie skrzydła, uszczelki się zużywają, a same drzwi zaczynają szurać po framudze. To znak, że pora wykonać regulację. 

Dlaczego nie warto zwlekać z dopasowaniem drzwi? Rozregulowane mogą powodować problemy. Często dochodzi na przykład do porysowania podłogi czy ościeżnicy, a jeśli zwlekasz wyjątkowo długo, to nawet do zniszczenia zawiasów. Niestety, takie drzwi są bardziej podatne na włamania, więc regulacja drzwi to tak naprawdę kwestia bezpieczeństwa. Nie wspominamy nawet o utracie ciepła, komforcie korzystania z drzwi czy o wyciszeniu wnętrza.

Regulacja drzwi. Kraków i cała Polska

Zacznijmy od regulacji skrzydła w pionie i poziomie. Aby sprawdzić, czy skrzydło prawidłowo nachodzi na ościeżnicę, użyj poziomicy. Nie masz jej pod ręką? Nada się taśma malarska i ołówek.

  1. Przyklej dwa kawałki taśmy malarskiej z boku ościeżnicy w miejscu, w którym drzwi nachodzą przy zamykaniu. Jeden kawałek taśmy umieść na dole, drugi – na górze. 
  2. Zamknij drzwi i zaznacz ołówkiem na taśmie miejsce, w którym znajduje się krawędź drzwi po zamknięciu.
  3. Otwórz drzwi i zmierz odległość obu kresek od krawędzi ościeżnicy.

Jeśli odległość jest taka sama i nie zauważysz ocierania się skrzydła o framugę, oznacza to, że położenie drzwi w poziomie jest odpowiednie. Jeśli jednak coś będzie nie tak, wówczas trzeba działać i dokręcić lub poluzować pierwsze śruby w górnych częściach poszczególnych zawiasów. Wykręcanie śruby spowoduje, że skrzydło będzie nachodzić na ościeżnicę bardziej, natomiast jej wkręcanie to przesuwanie się skrzydła w stronę zawiasu. 

Jednak co zrobić, gdy drzwi są wypoziomowane w prawidłowy sposób, a mimo tego ocierają się o próg? To znak, że potrzebna jest regulacja zawiasów, ale w pionie. Jej wykonanie jest równie proste: wystarczy wykręcić drugą śrubę w górnej części zawiasu, aby podnieść skrzydło lub wkręcić ją, by obniżyć drzwi. Jak widzisz, to nic trudnego!

Regulacja docisku skrzydła drzwi

Ustawienie drzwi w pionie i poziomie to jednak nie wszystko. Co zrobić, gdy docisk skrzydła nie jest prawidłowy? Najpierw warto sprawdzić to za pomocą zwykłej kartki papieru. 

  1. Włóż kartkę między ościeżnicę a skrzydło, po zewnętrznej stronie drzwi.
  2. Zamknij drzwi i spróbuj poruszać kartką w górę i w dół, a także postaraj się ją wyciągnąć.

Gdy jesteś w stanie poruszać kartką i ją wyjąć, zdecydowanie docisk jest za słaby i drzwi trzeba uszczelnić. Jak to zrobić? Wystarczy zająć się śrubami w dolnej części zawiasów – dokręć je we wszystkich zawiasach i spróbuj ponownie wykonać test z kartką. Jeśli kartkę da się wyjąć, ale z wysiłkiem lub kawałek po kawałku, to oznacza, że się udało. 

Jak widzisz, regulacja drzwi jest bardzo prosta i można wykonać ją samodzielnie. Jeśli jednak się tego obawiasz, odezwij się do specjalistów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *