Glicynia

Glicynia, inaczej wisteria – pięlęgnacja i sadzenie

Wisteria, znana jako glicynia, jest rośliną pochodzącą z krajów wschodnich. Jej płynące fioletowe kwiaty tworzą iluzję wodospadu kwiatów. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o sadzeniu wisterii!

Wisteria jest intrygującą rośliną. Jest intrygującą rośliną, ponieważ żyje nawet do 100 lat, ma ciekawe pochodzenie i ciekawie wygląda. Po raz pierwszy uprawiana była w Azji, a do Europy z Ameryki trafiła dopiero w 1724 roku.

Kwiaty glicynii przypominają orientalną akację, która rośnie w Polsce. Do rodziny bobowatych należy zarówno glicynia, jak i akacja. Choć wisteria pochodzi z Chin, w Polsce kwitnie, a jej pnącza mogą wspinać się na wysokość nawet 10 m! Glicynia wytwarza grona kwitnących winogron. Kwiaty składają się z pojedynczej łodygi, na której osadzone są różne żagielki, łódeczki i wyrostki o przyjemnym, nieco ostrym zapachu. W pełni rozwinięta glicynia wytwarza ogromną liczbę kwiatów. Kolory kwiatów są różne w zależności od odmiany i mogą być:

  • niebieskie (odmiana „Ludwik Lawin”),
  • wrzosowe („Violacea Plena”),
  • fioletowe („Multijuga”),
  • różowe („Honbeni”),
  • białe („Shiro-noda”).

Wisteria stała się popularna w Polsce. Jej popularność wynika z pochodzenia: roślina wywodzi się z krajów o umiarkowanym klimacie i preferuje podobne środowiska. Powinna być sadzona w miejscu o ekspozycji południowo-zachodniej – wschód i północ mogą być dla niej zbyt chłodne.

Odpowiednio pielęgnowana i uprawiana wisteria odwdzięczy się wspaniałymi, dużymi kwiatami. Wisteria może rosnąć od jednego do trzech metrów rocznie, jeśli zapewni się odpowiednie wsparcie dla jej masywnych, ciężkich gałęzi. Aby wisteria mogła wspierać się na ścianach, altanach, pergolach, szopach i innych konstrukcjach, powinna być posadzona w ich pobliżu.

Wisteria występuje w rodzimych ogrodach w dwóch podstawowych typach:

  • Glicynia chińska to duży krzew, który może osiągnąć 15 metrów wysokości. W maju wytwarza bardzo rozmyte kwiaty, które w pełni rozwinięte wyglądają jak puch.
  • kwiecista glicynia może osiągnąć nawet 8 metrów wysokości. Jej poskręcane liście kwitną na przełomie maja i czerwca, a kwiaty wyglądają jak ogromne, bardzo długie pęki. Roślina szczególnie pięknie wygląda w pełni rozkwitu.

Sadzenie glicynii

Wisteria może być uprawiana o każdej porze roku, pod warunkiem, że otrzyma odpowiednie światło i znajdzie się w spokojnym miejscu. Gleba powinna być bogata i przepuszczalna. Powinniśmy również zapewnić wisterii dużo miejsca, ponieważ rośnie ona bardzo silnie i przyjmuje duży ciężar. Jeśli wisteria zacznie wspinać się po ścianach budynków, może swoim ciężarem uszkodzić rynny i parapety, a także zaszkodzić okolicznym roślinom, które mogą obumrzeć.

Wisteria preferuje być sadzona w miejscach słonecznych, dzięki czemu liście otrzymują odpowiednią ilość światła. Bez słońca wisteria nie będzie w stanie zakwitnąć. Wisteria może osiągać bardzo duże rozmiary, dlatego nie jest polecana do małych ogrodów. Jej pnącza są również bardzo silne i przyczepiają się do wszystkiego, co napotkają: rur spustowych, anteny satelitarnej czy kabli energetycznych. Aby posadzić tę roślinę, należy dokładnie zlokalizować miejsce. Świetną strategią jest stworzenie solidnej, wcześniej zaplanowanej struktury. Na przykład, wisteria może naturalnie wije się wokół starego drzewa, tworząc fantastyczny wygląd.

Pielęgnacja glicynii

Wisteria potrzebuje fosforu oraz potasu. Azot powinno się unikać przy nawożeniu jej, ponieważ ta skutecznie zostaje skierowany przez baterie korzeniowe do pnącz. Wisteria jest szczególnie wrażliwa na suszę, więc jeśli deszcz nie pada w sezonie letnim, powinniśmy ją regularnie nawadniać. Ponieważ w glicynii ostre przyrosty i obfity kwitnienie są ważne, powinniśmy ją przycinać. Powinniśmy też przeprowadzić to dwa razy w ciągu roku: na wiosnę i lipiec lub sierpień. W tym samym czasie skracamy nowe przyrosty, które są zbyt długie (powyżej 20 cm od początkowej części).

Wisteria może być uprawiana o każdej porze roku, ale wiosna to najlepszy czas. Kiedy należy posadzić wisterię? Ziemia i otoczenie zacznie się już nagrzewać. Niecierpliwi mogą kupić gotowe sadzonki, ponieważ uprawa wisterii od nasion do sadzonek może trwać od dwóch do trzech lat.

Sprawdź:  Kiedy posadzić tuję szmaragd? Wiosną, latem a może jesienią?

Glycynia wymaga lekko kwaśnej lub kwaśnej gleby z dużą ilością próchnicy, aby zapewnić jej optymalne zdrowie. Roślina powinna być podlewana i pielęgnowana w odpowiedni sposób. Kluczowe dla kwitnienia rośliny jest otrzymywanie jak największej ilości światła, dlatego można ją sadzić w miejscach nasłonecznionych bez wyrządzania szkody. Słońce powinno świecić na nią przez co najmniej sześć godzin dziennie. Rośliny wisterii uprawiane w zacienionych miejscach nadal będą rosły, ale nie będą kwitły.

Glicynia rośliną trującą!!!

Wszystkie części rośliny są toksyczne, a wisteryna, glikozyd i toksyczna żywica są obecne. Nasiona są najbardziej toksyczne, ale kwiaty i liście również zawierają substancje toksyczne. Objawy zatrucia glicyryzyną to nudności, dyskomfort w jamie brzusznej, wymioty i biegunka. Jeśli w naszym ogrodzie są dzieci lub zwierzęta domowe, pamiętajmy o zapewnieniu im bezpieczeństwa.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like