​Drzwi w stylu francuskim – co je wyróżnia i do jakich wnętrz pasują?

​Drzwi w stylu francuskim – co je wyróżnia i do jakich wnętrz pasują?

Przeszklone drzwi francuskie wyróżniają się charakterystyczną, elegancką formą i stanowią wyjątkowo ciekawy element wystroju wnętrz inspirowanych różnymi modnymi aktualnie trendami. Co sprawia, że ten typ drzwi wewnętrznych jest tak wyjątkowy? Jakie są jego główne zalety i wady? Sprawdźmy, do jakich aranżacji pasują i czym wyróżniają się współczesne drzwi francuskie.

​Drzwi w stylu francuskim – co to takiego?

Drzwi francuskie charakteryzują się przede wszystkim dużą ilością przeszkleń. Dzięki nim konstrukcja drzwi francuskich wydaje się bardzo lekka i subtelna. Przeszklenia sprawiają także, że drzwi francuskie wpuszczają do wnętrza bardzo dużą ilość dziennego światła, optycznie je powiększając i rozjaśniając. Tradycyjnie drzwi francuskie występowały często w postaci dwuskrzydłowej. Dziś wykorzystuje się je także jako klasyczne jednoskrzydłowe drzwi pokojowe. Ciekawą propozycją są także drzwi francuskie przesuwne. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce i optycznie powiększyć przestrzeń.

​Zalety drzwi francuskich

  • Główną i najbardziej oczywistą zaletą drzwi francuskich jest doskonały dostęp światła dziennego do wnętrza. Dotyczy to przede wszystkim modeli ze standardowymi, przezroczystymi szybami.
  • Duże przeszklenia pozytywnie wpływają na odbiór przestrzeni, która dzięki nim wydaje się jaśniejsza i optycznie większa
  • Lekka konstrukcja drzwi nie buduje także wrażenie odcięcia przestrzeni i pozwala na zachowanie lepszej komunikacji między poszczególnymi pomieszczeniami.
  • Ich smukła konstrukcja sprawia, że drzwi francuskie prezentują się bardzo elegancko i stylowo, idealnie komponując się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami wnętrz.
  • Do zalet drzwi francuskich można zaliczyć także dużą ilość dostępnych modeli. Z drzwiami w stylu francuskim kojarzone są często skrzydła w kolorze białym. Bez większego problemu znajdziesz jednak także francuskie drzwi antracyt, drzwi czarne, czy modele w odcieniach ciemnego, egzotycznego drewna.
Sprawdź:  Okazałe drzwi dwuskrzydłowe

Czy drzwi francuskie mają jakieś wady?

Jak każde rozwiązanie aranżacyjne, także drzwi francuskie mają pewne mankamenty. Jednym z nich jest ich nieco wyższa cena w porównaniu do zwykłych, pełnych drzwi wewnętrznych. Wynika to z kosztów dużego przeszklenia i konstrukcji skrzydła. Ponadto, ze względu na sporą powierzchnię szklaną, drzwi te nie izolują tak dobrze ciepła, jak modele pełne, choć dobrej jakości szkło skutecznie tłumi hałasy. Jeśli więc izolacja termiczna jest Twoim priorytetem, postaw raczej na model pełny, albo przynajmniej drzwi z mniejszą ilością przeszkleń. Wadą drzwi francuskich jest także nieco większy nakład pracy potrzebny do utrzymania ich w czystości. Dotyczy to w szczególności elementów szklanych.

​Do jakich aranżacji pasują drzwi francuskie?

Drzwi francuskie prezentują się świetnie w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, mid-century modern czy nawet industrialnym. Pasują także do przestrzeni w stylu boho lub glamour.

Ze względu na swoją konstrukcję, najlepiej sprawdzą się one w budynkach nowych lub po remoncie. Zamontujesz je zarówno jako drzwi wewnętrzne, dzielące pomieszczenia, jak i zewnętrzne – balkonowe lub tarasowe. Najlepszy efekt uzyskasz, stosując je w jasnych, przestronnych wnętrzach.

​Jeśli nie drzwi francuskie to co? Jakie inny model drzwi wewnętrznych wybrać?

Ciekawą alternatywą dla standardowych drzwi francuskich są modele z mniejszymi przeszkleniami i dodatkowymi ozdobnymi elementami z metalu czy drewna. Dobrym pomysłem są także drzwi przesuwne, o których wspominaliśmy już nieco wcześniej. Ponadto interesująco i niezwykle efektownie prezentują się podwójne drzwi wewnętrzne. Choć takie modele dedykowane są raczej do przestrzeni o dużym metrażu.

Drzwi w stylu francuskim to elegancki wybór do nowoczesnych apartamentów i domów inspirowanych ponadczasową elegancją. Doskonale rozjaśniają i powiększają optycznie wnętrza. A dzięki temu, że pasują do wielu stylów – pozostaną modne przez wiele lat.

You May Also Like

Okazałe drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi chronią budynek przed utratą ciepła, wyciszają wnętrze, zapewniają prywatność, oddzielają pomieszczenia. Mają znaczenie w aranżacji mieszkania. Coraz modniejsze są drzwi dwuskrzydłowe, które wyglądają niezwykle stylowo w dużych pokojach. Drzwi…
Zobacz wpis