budleja w ogrodzie

Budleja w ogrodzie – krzew motyli

Kolorowy ogród pozwala odpocząć od stresującej codzienności. Budleja w ogrodzie to krzew obok, którego nie można przejść obojętnie. Wybór roślin ozdobnych do ogrodu nie jest łatwą sprawą. Niezwykle ważne są czynniki glebowe i stanowiskowe oraz czas ogrodnika, który może poświęcić na pielęgnację roślin. Dobrze jest dobierać rośliny w taki sposób, aby ogród przez wiosnę, lato i jesień tonął w kwiatach. Budleja w ogrodzie jest krzewem, który pięknymi kwiatami obdarza ludzi przez kilka miesięcy. Niezwykle piękna roślina występuje w kilku odcieniach.

Budleja w ogrodzie – wabik na motyle

Marzenie o efektownych i pięknie pachnących kwiatach w przydomowym ogródku bez wątpienia spełnia budleja Dawida. Dorasta nawet do pięciu metrów. Wytwarza długie pędy, które wyginają się łukowato pod wpływem dość ciężkich kwiatostanów. Liście krzewu osiągają około 25 cm średnicy, są lancetowate i owalne, jasnozielone. Opadają na zimę. Spektakularny, prześliczny jest kwiatostan tego krzewu. Długie kwiaty budleja w kształcie wiechy/kolby usytuowane są na końcach pędów jednorocznych. Rozwijają się najpierw na pędach głównych, później na bocznych. Pojedyncze kwiaty budleja są maleńkie i w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, różową, fioletową lub purpurową, często z pomarańczowym lub żółtym oczkiem w środku. Krzew budleja kwitnie od początku sierpnia aż do października. Zdarza się, że kwitnienie tego krzewu rozpoczyna się już w czerwcu. Intensywnie kolorowe kwiaty i ich cudowny zapach zwabia motyle. Ogród zyskuje więc dodatkowych, wielobarwnych, ślicznych gości.

Motyli krzew – informacje o pielęgnacji

Budleja Dawida, znana również pod nazwą “motyli krzew”, staje się coraz popularniejszą rośliną za sprawą długiego i obfitego kwitnienia. Ponadto szybko rośnie i nie sprawia większych problemów w uprawie. Budleja Dawida zalicza się do roślin miododajnych. Sprawdzi się w niewielkim ogrodzie, gdzie podjąć decyzję, które z roślin są najbardziej urodziwe i najdłużej kwitną. Można ją z sukcesem uprawiać w dużych donicach na balkonach lub tarasach. Budleja w ogrodzie powinna mieć stanowisko słoneczne i osłonięte.

Przecinanie budlei Dawida

Kiedy przecinać budleję? Cięcie budlei na wiosnę skutkuje zagęszczeniem krzewu, poprawia kwitnienie i ogólną kondycję rośliny. Jak przecinać budleję? Przy cięciu wiosennym budlei skracamy pędy do ok. 20 cm nad ziemią. Drugie cięcie przeprowadza się tuż przed zimowym okryciem rośliny. Zapobiega ono połamaniu jej cienkich, rozłożystych gałęzi. Jest to też cięcie korygujące, którego celem jest odmłodzenie krzewu – wycina się najstarsze, zdrewniałe i najgrubsze pędy i tworzy się w ten sposób miejsce dla nowych pędów, na których pojawią się cudowne kwiaty. Przecinanie budlei wykonuje się podczas suchej słonecznej pogody, na skos i przy pomocy ostrego sekatora. Trzeba uważać, aby nie poszarpać przycinanych pędów. Ogrodnicy zalecają, aby w czasie kwitnienia na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Pobudza to roślinę do wytwarzania nowych kwiatów, a tym samym wydłuża okres kwitnienia.

Sprawdź:  Glicynia, inaczej wisteria - pięlęgnacja i sadzenie

Wymagania glebowe

Budleja w ogrodzie lubi żyzną, gliniasto-piaszczystą glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Przed sadzeniem krzewu motyli ziemia powinna być wcześniej przygotowana – najkorzystniejsze jest wmieszanie granulowanego nawozu mineralnego na głębokość mniej więcej 30 cm. Budleja w ogrodzie ma duże wymagania pokarmowe, co oznacza, że okresie wegetacji konieczne jest dwu, a nawet trzykrotne nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. Od września zaprzestaje się nawożenia motylego krzewu.

Postępowanie z motylim krzewem w okresie mrozów

Krzew motyli ma jedną wadę – małą odporność na mrozy. Młode okazy na zimę trzeba okrywać kopczykiem ziemi, kory, trocin, liści lub gałęzi świerkowych. Szacuje się, że budleja krzew wytrzymuje spadki temperatur do -20 – 25 stopni. Teoretycznie nie powinna więc być narażona na zmarznięcie (może poza ogrodami w na terenie Suwalszczyzny i w górach), ale w praktyce różnie to bywa i ogrodnicy zauważają przemarzanie krzewu. Dlatego na wszelki wypadek najlepiej roślinę zabezpieczyć przed mrozem. Można ją też okryć workiem jutowym lub wykonanym z agrotkaniny.

Podlewanie budlei

Budleja w ogrodzie lubi stanowisko słoneczne. Choć jest dość odporna na wysokie temperatury, to jednak przy dłużej trwających upałach więdnie. W tym czasie trzeba ją intensywnie podlewać. Roślina nie lubi zalania, więc ostrożnie z ilością dostarczanej wody. Preferuje twardą wodę, dlatego do podlewania można używać zwykłej deszczówki z małą domieszką wapnia.

Co posadzić obok budlei?

Krzewy budleja pięknie prezentuj się nad wodą i w sąsiedztwie niższych bylin. Motyli krzew nadaje się do sadzenia zarówno pojedynczo, jak i na rabatach. Komponując ogród, warto posadzić obok budlei rośliny o podobnych wymaganiach, czyli lubiących dość duże nasłonecznienie i umiarkowanie nawodnioną glebę. Można wykorzystać różne gatunki astrów i rozchodnik karpacki. Dobrym dla niej towarzystwem będą też kwitnące latem miododajne rośliny, jak: szałwia, barbula, lewkonia, lawenda. Aranżacja budlei Dawida na tle wymienionych kwiatów, to jadłodajnia dla motyli i innych owadów.

Sprawdź:  Juka ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, przesadzanie

Rozrost motylowca

Motylowiec to inna nazwa budlei. Jedną z najbardziej pożądanych cech tej rośliny jest fakt szybkiego wzrostu. Jak szybko rośnie budleja? Przeciętnie roczne przyrosty tego krzewu dochodzą do nawet 80 cm. Nic więc dziwnego, że w małym ogrodzie wystarczy jeden krzew motylowca, aby stworzyć wrażenie pełnego ogrodu. Na sadzenie budlei najlepiej wybrać okres wiosenny. Warto wiedzieć, że na wiosnę mogą się na roślinie pojawić mszyce, a latem pędziorki.

Budleja Dawida znakomicie radzi sobie z zanieczyszczeniami, dlatego dzięki nadaje się do obsadzania w ogrodach położonych w mieście. Tworzy wyjątkową magiczną atmosferę w każdym miejscu, w którym rośnie. Duże, wspaniałe kwiaty budlei przyciągają oko i kuszą motyle słodkim zapachem. Krzew wygląda fantastycznie, gdy latają wokół niego dziesiątki wielobarwnych motyli i innych owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like