Sypialnia i salon w stylu urban jungle stanowi namiastkę dżungli w miejskim domu. To coś więcej niż moda, to życie wśród domowej zieleni. Szybkie tempo życia powoduje, że człowiekowi zaczyna brakować czasu na odpoczynek wśród zieleni. Dlatego coraz chętniej sięga po motywy roślinne w swoim domu. Przełamują one minimalizm oraz industrialne wnętrza. Sypialnia i salon w stylu urban jungle powinna być udekorowana egzotycznymi roślinami przywołującymi na myśl dżunglę amazońską. Styl ubran jungle jest prawdziwym zwrotem ku naturalnym rozwiązaniom w aranżacji pomieszczeń.
Spis treści
Urban jungle – wielki powrót roślin
Rośliny wpływają na jakość powietrza w domu. Po latach panowania dość sterylnych wnętrz skandynawskich i minimalistycznych, powrócił trend na piękne, duże rośliny i motywy z roślinami w roli głównej. Ich obecność zbliża nas do natury, uspokaja i sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Urban jungle zachwyci wszystkich kochających egzotyczne podróże. Fascynację amazońską dżunglą, można przenieść do swojego domu i stworzyć mini busz. Rośliny egzotyczne pasują do każdego wnętrza – mogą stać na parapetach, podłodze, kwietnikach. Tapety, poduszki i dywany wazony i bibeloty w różnorakie roślinne sprawiają, że dom wygląda kwitnąco bez względu na porę roku.
Dominacja koloru zielonego
W sypialni i salonie w stylu urban jungle dominuje kolor zielony. Ten kolor może pojawić się właściwie na każdej powierzchni: ścianach, suficie, tapetach, płytkach, dywanach, zasłonach, a nawet na meblach. Zieleń może być dominującą barwą lub pojawić się w roli kolorowego akcentu. W przypadku mniejszych powierzchni polecane są jaśniejsze kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Zieleń można zastosować jako kolor dodatków. W dużych salonach można pomalować kolorem zielonym wszystkie ściany lub sufit. Zieleń harmonijnie łączy się z szarością bielą oraz złotem i różem. W sypialni urban jungle świetnie sprawdzą się wszystkie barwy ziemi, a więc brązy, rudości, beże, szarość, a w dodatkach nawet surowa czerń ziemi. Przyrodniczy charakter zielonego koloru w salonie i sypialni w stylu urban jungle podkreślają we wnętrzach naturalne materiały, np.: rattan, wiklina i egzotyczne drewno.
Cechy stylu urban jungle
Urban jungle, czyli styl miejskiej dżungli, oddaje tęsknotę człowieka żyjącego w wielkim mieście za bliższym kontaktem z naturą. Jego rozpoznawcze cechy to: wzbogacanie przestrzeni żywymi roślinami, stosowanie w aranżacji wnętrz naturalnych materiałów i efektownych motywów dekoracyjnych opartych na wzorach przyrodniczych. Zwykły pokój gościnny może zamienić się salon urban jungle dzięki dodatkom z motywem roślinnymi.
Urok stylu urban jungle tkwi w tym, że może on uzupełnić każdy nowoczesny styl wnętrza (od skandynawskiego po loftowy) i stworzyć oryginalną, aranżację, która zaskoczy domowników i gości dopasowaniem wszystkich elementów. Wybierając odpowiednie dodatki urban jungle, można w większości mieszkań zbliżyć się chociaż o krok do świata natury. Podłogi w sypialni i salonie w stylu urban jungle powinny być drewniane. Dobrze wygląda podłoga wykonana z płytek ceramicznych o wzorze drewna lub betonu. „Sznurkową” lub sizalową wykładziną dywanowa będzie gustownym wykończeniem podłogi.
Styl urban jungle – rośliny we wnętrzu
Styl urban jungle nie może obejść się bez roślin egzotycznych. Czasami wystarczy jedna olbrzymia monstera lub palma, aby pokój przypominał domową dżunglę. Najmodniejsze rośliny do salonu ubran jungle to: monstera, kalatea, sukulenty (kaktusy i aloes), wężowce, skrzydłokwiaty oraz inne rośliny o dużych, rozłożystych liściach. Mini dżunglę w czterech ścianach mieszkania pomogą nam stworzyć, które mogą się piąć po przykręconych do ściany kratkach. Donice powinny być wykonane z drewna egotycznego, wikliny lub ratanu. Każda roślina ma swoje potrzeby, a dobierając je do salonu, należy brać pod uwagę styl życia domowników. Kaktusy i aloesy potrzebują dużo światła i niewiele wody.
Rośliny w sypialni w stylu urban jungle
Nie wszystkie rośliny możemy postawić w sypialni, ponieważ niektóre z nich zabierają tlen w nocy i pogarszają jakość snu. Do sypialni w stylu urban jungle najlepszym wyborem będą: palmy, sanseveiry, aloes, „drzewko szczęścia”, a także skrzydłokwiaty i paprocie. Wymienione rośliny dostarczają duże ilości tlenu do powietrza, aby spało nam się jeszcze lepiej. Oczywiście dodają sypialni ciepła i unikatowości. W sypialni urban jungle znakomicie wygląda za łóżkiem tapeta z egzotycznymi roślinami lub zwierzętami. Fototapety z przyrodniczymi motywami optycznie powiększają przestrzeń i dają wrażenie odpoczynku na łonie natury. Od razu lepiej się śpi i człowiek wstaje wypoczęty. Pozostałe ściany można pomalować w spokojnych tonacjach ziemi, np.: wykorzystać odcienie beżu, szarości, delikatnego brązu, czy kolor piasku. Mocne kolory typu żółty, czerwony, błękitny kojarzą się z żywiołami i mogą pojawić jako akcenty w sypialni w stylu urban jungle.
Meble do wnętrza w stylu ubran jungle
Salon i sypialnia w stylu urban jungle wymagają odpowiednich mebli. Estetyka miejskiej dżungli wymaga, aby meble były wykonane z litego drewna (lub stylizowanego na takie), z wyraźnym rysunkiem słoi. Drewniane stoły, krzesła, regały, komody znakomicie wyglądają w „tropikalnym” wnętrzu. Stolik kawowy lub fotel z rattanu, wikliny i trawy morskiej postawią aranżacyjną kropkę nad „i”. Meble celowo postarzane to modny trend, który pasuje nie tylko do stylu retro i loftowego, ale także doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzony w konwencji miejskiej dżungli. Ciemne kolory mebli doskonale kontrastują z zielenią roślin. Jasne drewno sprawdza się tak samo dobrze.
Pościel z adamaszku – czym charakteryzuje się pościel z adamaszku?
Sypialnia jungle i salon w naturalnym stylu to miejsca, w których odpoczynek jest prawdziwą przyjemnością. Otoczenie roślin egzotycznych, choćby tylko, jako wzoru, tworzy kojącą i relaksującą atmosferę wnętrza. Pomaga uwolnić się od stresu i wprowadza do codzienności wakacyjny klimat. Tropikalne rośliny stanowią dominujący motyw aranżacji.