Stal ocynkowana jak sama nazwa wskazuje to stal czarna z warstwą ocynku, który chroni stal przed korozją. Ma ona jedną wadę – podczas spawania dochodzi do wydzielania się tlenku cynku, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Tlenek cynku pojawia się po przekroczeniu temperatury topnienia cynku. Elementy ocynkowane są bardzo wytrzymałe, wyglądają nowocześnie i estetycznie. Mogą być montowane za pomocą nitów lub spawania. Niestety, wszystko ma swoją cenę.
Spis treści
Problemy w spawaniu ocynkiem
Spawanie elementów stalowych ocynkowanych stwarza wiele problemów. Do najmocniej wpływających na jakość otrzymanych połączeń, zalicza się: niską temperaturę parowania cynku (906°C), która powoduje wydzielanie dużych ilości toksycznych dymów i pyłu spawalniczego, porowatość spoin oraz odparowanie powłoki cynkowej na powierzchni materiału łączonego w bezpośrednim sąsiedztwie spoiny. Często dochodzi do powstawania pęknięć gorących w osiowej części spoiny. Największym zagrożeniem spawania ocynku są skutki dla ludzkiego zdrowia – może dojść do zatrucia cynkiem, a to prowadzi do „gorączki cynkowej” – często występującego schorzenia wśród odlewników i metalowców. Aby zapobiec powyższym skutkom, należy podczas spawania ocynku usunąć cynk na szerokość 5 cm od krawędzi spawanego elementu. Usuwanie można przeprowadzić za pomocą tarcz szlifierskich lub wypalanie palnikiem tlenowo-acetylenowym z płomieniem utleniającym.
Spawanie ocynku metodami łukowymi
Metody łukowe to spawanie elektrodą otuloną, spawanie MIG/MAG. Spawanie ocynku odbywa się podobnie do spawania stali bez pokryć ( do stali czarnej). Spawacz musi mieć maskę i skafander, aby zabezpieczyć się przed chemikaliami. Podczas spawania ocynku należy unikać ruchów zakosowych, ponieważ nadmiar ciepła wprowadzonego do złącza może powodować poważne uszkodzenie powłoki cynkowej. Po zakończonej czynności spawania należy stosować powłoki antykorozyjne zawierające sproszkowany cynk lub mieszaninę cynku z aluminium.
Przygotowanie stanowiska do spawania
Podczas spawania ocynku należy pamiętać, żeby pomieszczenie, w którym odbywa się spawanie było odpowiednio wentylowane. Nigdy nie wolno spawać w zbyt ciasnym oraz szczelnym pomieszczeniu, ponieważ może to doprowadzić do utraty przytomności. Bardzo niebezpieczne są opary i pyły towarzyszące spawaniu. Jeżeli już dojdzie do zatrucia oparami lub cynkiem, to poszkodowanego należy przewieźć do szpitala i trzeba poinformować personel medyczny o podejrzeniu zatrucia cynkiem. Zdecydowanie nie poleca się leczenia tego rodzaju skutków zdrowotnych spawania domowymi metodami.
Każde spawanie może być szkodliwe dla zdrowia i dlatego podczas spawania ocynku należy bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad BHP. W tym procesie uwalnia się dym, będący mieszanką drobno dyspersyjnych stałych cząstek i substancji chemicznych, np.: tlenków krzemianów, fluorków, węglanów metali i niemetali. Składnikami tego szkodliwego pyłu są także: żelazo, krzemionka, mangan. Podczas spawania należy chronić oczy.