pluskwa domowa

Pluskwa domowa – jak się pozbyć insektu?

Panuje mit, że pluskwy domowa pojawiają się w zaniedbanych mieszkaniach. Owad przenosi się wentylacją i rurami c.o.

Naukowcy kilkanaście lat temu twierdzili, że pluskwa domowa przestała być problemem Europejczyków. Niestety, nastąpił powrót insektu do naszych domów. Co ciekawe pojawienie się pluskwy nie jest wynikiem zaniedbania czystości. Niemniej panuje na jej temat wiele mitów, które sprawiają, że odczuwają wstyd przed negatywną oceną otoczenia. Pluskwa domowa nie pojawia się z powodu brudu, bo go wręcz nie lubi. Sterta rzeczy pomaga jej kamuflować się, co utrudnia rozpoznanie problemu w domu. Są problemem także w akademikach, na statkach wycieczkowych i w koszarach wojskowych.

Pluskwa domowa – wstydliwy insekt

Wszyscy chcielibyśmy, aby w naszych mieszkaniach nie pojawiały się szkodniki. Dbamy o swoje otoczenie, a mimo wszystko nie jesteśmy w stanie uchronić się przed insektami. O ile muchy, komary, meszki najczęściej wlatują do domu przez okno i ich pojawienie się jest poniekąd naturalne, o tyle pojawienie się pluskwy domowej kojarzone jest negatywnie. Tymczasem badania naukowe zaprzeczają społecznym przekonaniom i dają nowe światło na ten problem.

pluskwa domowa

Pluskwa domowa- skąd bierze się w naszym domu

Entomolodzy zwracają uwagę, że problem pojawienia się omawianego bezskrzydłowego owada jest zróżnicowany i nie daje podstaw do negatywnej oceny osób, które mają z nim problem. Pluskwa domowa jest spotykana w środkach transportu publicznego, motelach, na starych obrazach, tapczanach, czy materacach. Poza tym przechodzi pomiędzy mieszkaniami, wykorzystując do tego celu wentylację i rury c.o., pęknięcia w ścianach, a nawet przestrzeń pod drzwiami. Mogą się także chować w szczelinach mebli i podłóg oraz za tapetami. Przywozimy ją z wakacyjnych wyjazdów razem ze wspomnieniami i pamiątkami. Pluskwy mogą pojawić się w mieszkaniach wynajmowanych, w których często zmieniają się lokatorzy. Podróżowanie po różnych krajach, w obojętnie w jakim celu, ułatwia rozprzestrzenianie się insektu.

Sprawdź:  Krochmal do firanek i nie tylko

Kolejnym miejscem, z którego możemy przynieś niechcianego gościa, są sklepy z używaną odzieżą, pchle targi, wyprzedaże garażowe. Kupowanie z drugiej ręki rzeczy wyjątkowych, a przy tym niedrogich nie jest czymś złym, a do tego jest popularne. Jak widać, nie ma powodów do zadręczania się z powodu pojawienia się pluskwy domowej (łóżkowej) w mieszkaniu. Jak ją zwalczyć domowymi sposobami?

Wygląd owada

Młode pluskwy, zwane nimfami są maleńkie, mają wielkość ziarenka maku. Dorosłe osobniki mają około 7 milimetrów długości. Jeżeli nie odżywiały się nie przez jakiś czas, są koloru blado żółto-brązowego, ale najedzeniu się krwią, przybierają ciemniejszą, mahoniowo-brązową barwę. Przypominają rozmiarem, kształtem i kolorem pestkę jabłka. Pluskwy są pasożytami żywiącymi się ludzką krwią. Mimo że są widoczne gołym okiem, to najczęściej o ich obecności dowiadujemy się dopiero po ugryzieniu.

Nie tylko w jednym mieszkaniu

Jeżeli w jednym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym pojawiły się te owady, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że występują one również w innych mieszkaniach. Dlatego należy skontrolować mieszkania po obu stronach zapluskwionego lokalu mieszkalnego, a także mieszkania nad i pod nim. Problem powinno się zgłaszać zarządcy budynku.

Ocet na pluskwy

Wśród popularnych domowych sposobów na pluskwy jest zastosowanie octu, który jak wiadomo, jest sprawdzonym środkiem do czyszczenia wielu rzeczy. Ocet na pluskwy jest w miarę skuteczny, bo odpycha je swoim zapachem. Do walki z pluskwami stosuje się ocet o stężeniu nie mniejszym niż 9%. Produktem należy umyć każde miejsce, w których pojawiła się pluskwa domowa lub obszar preferowany przez owady. Roztworem wodnym w stosunku 1: 1 myje się parapety, meble, drzwi, listwy, kafelki, a nawet zmywalne tapety, itp. Ocet na pluskwy najlepiej działa, jeżeli zostanie zaaplikowany bezpośrednio na ich ciała. To trudne do realizacji, a wlanie go do szpar w meblach może zniszczyć meble. Problemem jest mocny, czasem wręcz duszący zapach octu. Smarowanie łóżka lub siebie octem, czy polewanie podłogi wodą z octem może tymczasowo zmniejsza ryzyko ukąszenia. Jednak ocet na pluskwy ma sporą wadę- może być niebezpieczny spadek dla naszych oczu i układu oddechowego. Wdychane opary octu podrażniają błony górnych dróg oddechowych, co bywa, że kończy się chorobą płuc.

Sprawdź:  Dekoracje do kuchni na parapet

Wysoka temperatura jako zabójca pluskwy

Po podróży należy wyprać odzież w temperaturze powyżej uprać je w gorącej wodzie (60 st. C ). Pościel zawsze należy prać w podanej wyżej temperaturze. Dobrym sposobem jest też stosowanie parownicy do czyszczenia zakamarków. Jaja i pojedyncze osobniki niszczy także prasowanie.

Naturalni wrogowie pluskwy

Natura pomaga człowiekowi w walce z pluskwą domową. Warunek jest jeden – nie należy tępić wszystkich stworzeń, które pojawiają się w naszym domu i uznawać ich za robactwo. Pluskwy zjadają zajadki domowe, mrówki i niektóre gatunki pająków. Mrówki żywią się padłymi owadami, jajami i młodymi osobnikami. Warto pamiętać, że mrówki są szkodnikami spożywczymi, choć nie wywołują takiego wstrętu jak pluskwy.

pluskwy w domu

Lawenda na pluskwy

Co do skuteczności lawendy na pluskwy zdania są podzielone. Jednak jest to środek naturalny, więc wypróbowanie go nie zaszkodzi zdrowiu człowieka i zwierząt domowych. Jest wiele sposobów, aby ją wykorzystać do walki z pluskwami -od żywych i suszonych kwiatów, po świece z naturalnym aromatem. W sklepach dostępne są także kulki nasączone olejkiem z lawendy.

Ziemia okrzemkowa na pluskwy

Polecanym środkiem na pluskwy jest także ziemia okrzemkowa. Jest to środek pochodzenia naturalnego, ma postać bardzo drobnych granulek, których ostre brzegi uszkadzają powłokę pancerzyka owada. Owad traci wilgoć i się odwadnia i kończy swój żywot. Ziemia okrzemkowa na pluskwy powinna być pozostawiona na 7 dni w miejscach, w których pojawił się owad.

Jeżeli wszystkie domowe sposoby zawiodą, trzeba zwrócić do fachowca, który zastosowuje profesjonalne środki do niszczenia pluskwy domowej i na uwolni dom od tego owada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Krochmal do firanek i nie tylko

Babcie miały swój sposób na śnieżnobiałą pościel i firanki, który do tego wydłużał użytkowanie tych rzeczy. To krochmal do firanek. Lubimy, kiedy firanki, serwetki, ubrania, obrusy wyglądają świeżo i miały…
Zobacz wpis