Na co zwrócić uwagę przy wyborze cementu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze cementu?

Cement stanowi składnik wielu produktów niezbędnych podczas budowy czy remontu domu. Znajdziesz go w betonie, różnorodnych zaprawach, tynkach, wylewkach czy nawet klejach. Jego jakość mocno wpływa na skuteczność i wytrzymałość całej mieszanki. W sklepach budowlanych znajdziesz wiele produktów oznaczanych jako cement. Jakie są jego rodzaje i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Kilka istotnych wskazówek znajdziesz w artykule poniżej.

Spis treści

Rodzaje cementu

Na ryku rozróżnia się kilka rodzajów cementu. Najwyższy i najczystszy oznaczany jest symbolem CEM I – większość jego składu od 100 do 95% stanowi cement portlandzki bez domieszek mineralnych i innych składników. Doskonale sprawdza się do budowy stropów, nadporoży i słupów.

CEM II oznacza cement portlandzki wieloskładnikowy. W jego składzie oprócz cementu znajdują się składniki mineralne (do 35% zawartości). Jest to jeden z najczęściej stosowanych cementów. Wykorzystuje się go do produkcji betonów zwykłych, zapraw murarskich, tynków czy innych warstw podkładowych.

Kolejnym rodzajem jest cement hutniczy oznaczany symbolem CEM III. W jego składzie znajdziesz klinkier portlandzki, ale także żużel wielkopiecowy i siarczan wapniowy. Cechuje się odpornością na kwasy, dzięki czemu stosowany jest do wylewania fundamentów. Podobne właściwości ma cement pucolanowy CEM IV.

Ostatnim rodzajem cementu jest wieloskładnikowy oznaczany symbolem CEM V. W jego składzie oprócz klinkieru portlandzkiego w ilości 20–64% znajduje się także żużel wielkopiecowy i inne dodatki. Najczęściej wykorzystuje się go produkcji zapraw cementowych i betonu odpornych na wysoką temperaturę i szybko osiągających pełną wytrzymałość.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru cementu?

Przede wszystkim zastanów się, do czego jest Ci on potrzebny. W przypadku drobnych napraw na podwórku budowania podłoża pod altankę ogrodową czy płot nie musisz mieć najwyższej jakości cementu o najwyższych parametrach technicznych. Nieco gorszej jakości produkty równie dobrze spełnią swoją funkcję.

Sprawdź:  Płytki lappato jako hit sezonu. Czy warto się na nie zdecydować?

Warto zwrócić uwagę na certyfikaty, którymi opatrzony jest dany cement. Symbol CM oznacza, że dany produkt spełnia normy nałożone przez Unię Europejską, z kolei znak budowlany B oznacza, że produkt spełnia normy polskie i jest on bezpieczny w stosowaniu.

Jeśli nie jesteś pewien, czy wybrany produkt jest odpowiedni, warto wybierać cement od sprawdzonych cementowni. Przykładem może być Górażdże Cement – jest to marka ceniona przez wielu budowlańców. W ofercie ma dobrej jakości produkty o wysokich klasach wytrzymałościowych. 

Przy wyborze cementu koniecznie zwróć uwagę na jego rodzaj, klasę wytrzymałości, a także certyfikaty. Warto wybierać produkty znanych cementowni jak Górażdże Cement czy innych. Koniecznie dopasuj rodzaj produktu do pracy, jaką chcesz wykonać. Nieco inne rodzaje sprawdzą się przy wylewaniu fundamentów, a inne przy tworzeniu tynku czy stropów. Możesz także skorzystać z gotowych produktów, które nie wymagają kupowania poszczególnych składników osobno. Te również znajdziesz w sklepach budowlanych. Możesz zerknąć, jaki rodzaj cementu został w nim zastosowany, aby określić jakość gotowej mieszanki.

You May Also Like