Maszyny stosowane w pracach ogrodniczych – co warto mieć w swoim garażu?

Wykonywanie prac ogrodowych jest obowiązkiem każdego właściciela domu jednorodzinnego. Kondycja trawnika czy też precyzja w podcinaniu drzew i krzewów – to czynniki mające spory wpływ na ogólne postrzeganie posesji przez osoby z zewnątrz. Niejednokrotnie mówi się, że ogród jest swego rodzaju wizytówką domu. Warto dbać o niego nie tylko dla innych, ale głównie dla siebie. Może przełożyć się to na lepsze samopoczucie i poprzez sporą dawkę ruchu, wzmocnić naszą odporność i kondycję.

Bardzo ciężko o wykonywanie wszystkich prac ogrodowych w sposób ręczny. Przeważnie używa się do tego specjalnych maszyn ogrodniczych, których obecność znacznie przyspiesza pracę i odciąża nieco wykonawcę. W poniższym wpisie postaramy się przedstawić kilka takich sprzętów, z którymi każda czynność w ogrodzie przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Jak ogrodnictwo zmieniło się na przestrzeni lat?

Nie da się ukryć, że ludzie zajmowali się ogrodami jeszcze na długo przed wynalezieniem silnika spalinowego. Wtedy natomiast cel takich prac był inny – zamiast wyglądu i estetyki liczyły się plony. Niegdyś nikomu nie zależało na równo skoszonej, gęstej murawie. Znacznie ważniejsza była uprawa i wyhodowanie pożywienia dla siebie i całej rodziny. Obecnie poświęcamy znacznie więcej uwagi uprawie roślin sadowniczych i ozdobnych, które także wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Niegdyś ludzie mieli do dyspozycji wyłącznie swoje ręce i narzędzia manualne. Czasy się zmieniły, a technologia znacząco poszła do przodu. Dziś ludzkość dysponuje sprzętami, dzięki którym te same prace co kiedyś, da się wykonać w krótkim czasie i przy znikomych nakładach wysiłku.

Jakie maszyny stosuje się dziś w ogrodnictwie?

Zdecydowanie najpopularniejsze maszyny ogrodnicze, których obecność można dostrzec w niemal każdym garażu to kosiarki. Różnorodność rodzajów, w zależności od użytej jednostki napędowej, szerokości roboczej i mocy powoduje, że każda osoba będzie mogła znaleźć sprzęt idealnie dostosowany do stylu swojego ogrodu. Oczywiście, odpowiednio dobraną kosiarką jesteśmy w stanie skosić większość ogrodu, choć przez wzgląd na obudowę, nie wszędzie uda się dotrzeć.

Do tego celu korzystamy zazwyczaj z podkaszarek. To urządzenia pozwalające dotrzeć do miejsc gęsto zarośniętych bądź zlokalizowanych nieopodal dowolnych przeszkód. Dzięki zastosowaniu specjalnej żyłki jako ostrza nie ma możliwości uszkodzenia czegokolwiek w pobliżu, a trawnik w każdym miejscu zostanie szybko i dokładnie skoszony.

Kolejnymi sprzętami są wertykulatory i aeratory. Piszemy o nich jednocześnie, gdyż nowsze rodzaje posiadają zdolność wykonywania obydwu czynności, przy zastosowaniu ostrzy wymiennych. Do podcinania gałęzi przyda się natomiast pilarka łańcuchowa, której typ silnika wybieramy na podstawie ilości i wielkości drzew w ogrodzie. Posiadając na ogrodzie różnego rodzaju tuje czy żywopłoty, warto zainwestować w elektryczne nożyce. Znacznie ułatwią pracę podcinania takich krzewów, tym samym wykonując swoją pracę precyzyjnie i z dużą dokładnością.

You May Also Like