Wykonywanie prac ogrodowych jest obowiązkiem każdego właściciela domu jednorodzinnego. Kondycja trawnika czy też precyzja w podcinaniu drzew i krzewów – to czynniki mające spory wpływ na ogólne postrzeganie posesji przez osoby z zewnątrz. Niejednokrotnie mówi się, że ogród jest swego rodzaju wizytówką domu. Warto dbać o niego nie tylko dla innych, ale głównie dla siebie. Może przełożyć się to na lepsze samopoczucie i poprzez sporą dawkę ruchu, wzmocnić naszą odporność i kondycję.
Bardzo ciężko o wykonywanie wszystkich prac ogrodowych w sposób ręczny. Przeważnie używa się do tego specjalnych maszyn ogrodniczych, których obecność znacznie przyspiesza pracę i odciąża nieco wykonawcę. W poniższym wpisie postaramy się przedstawić kilka takich sprzętów, z którymi każda czynność w ogrodzie przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.
Spis treści
Jak ogrodnictwo zmieniło się na przestrzeni lat?
Nie da się ukryć, że ludzie zajmowali się ogrodami jeszcze na długo przed wynalezieniem silnika spalinowego. Wtedy natomiast cel takich prac był inny – zamiast wyglądu i estetyki liczyły się plony. Niegdyś nikomu nie zależało na równo skoszonej, gęstej murawie. Znacznie ważniejsza była uprawa i wyhodowanie pożywienia dla siebie i całej rodziny. Obecnie poświęcamy znacznie więcej uwagi uprawie roślin sadowniczych i ozdobnych, które także wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Niegdyś ludzie mieli do dyspozycji wyłącznie swoje ręce i narzędzia manualne. Czasy się zmieniły, a technologia znacząco poszła do przodu. Dziś ludzkość dysponuje sprzętami, dzięki którym te same prace co kiedyś, da się wykonać w krótkim czasie i przy znikomych nakładach wysiłku.
Jakie maszyny stosuje się dziś w ogrodnictwie?
Zdecydowanie najpopularniejsze maszyny ogrodnicze, których obecność można dostrzec w niemal każdym garażu to kosiarki. Różnorodność rodzajów, w zależności od użytej jednostki napędowej, szerokości roboczej i mocy powoduje, że każda osoba będzie mogła znaleźć sprzęt idealnie dostosowany do stylu swojego ogrodu. Oczywiście, odpowiednio dobraną kosiarką jesteśmy w stanie skosić większość ogrodu, choć przez wzgląd na obudowę, nie wszędzie uda się dotrzeć.
Do tego celu korzystamy zazwyczaj z podkaszarek. To urządzenia pozwalające dotrzeć do miejsc gęsto zarośniętych bądź zlokalizowanych nieopodal dowolnych przeszkód. Dzięki zastosowaniu specjalnej żyłki jako ostrza nie ma możliwości uszkodzenia czegokolwiek w pobliżu, a trawnik w każdym miejscu zostanie szybko i dokładnie skoszony.
Kolejnymi sprzętami są wertykulatory i aeratory. Piszemy o nich jednocześnie, gdyż nowsze rodzaje posiadają zdolność wykonywania obydwu czynności, przy zastosowaniu ostrzy wymiennych. Do podcinania gałęzi przyda się natomiast pilarka łańcuchowa, której typ silnika wybieramy na podstawie ilości i wielkości drzew w ogrodzie. Posiadając na ogrodzie różnego rodzaju tuje czy żywopłoty, warto zainwestować w elektryczne nożyce. Znacznie ułatwią pracę podcinania takich krzewów, tym samym wykonując swoją pracę precyzyjnie i z dużą dokładnością.