Jak pielęgnować blaty kamienne?

Blaty z kamienia naturalnego goszczą w wielu polskich domach. Korzystamy z nich zarówno
w kuchni, jak i w łazience – pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność. Blaty kamienne są narażone nie tylko na wodę, lecz także innych szereg czynników, przed których bezpośrednim oddziaływaniem warto odpowiednio je chronić. O tym, jak w profesjonalny sposób troszczyć się o kamienne blaty w domu, jak prawidłowo je czyścić i impregnować powiemy poniżej!

Codzienna pielęgnacja blatów z kamienia naturalnego

Każdy rodzaj blatu kamiennego wymaga odpowiedniego, często indywidualnego traktowania. W zależności od tego, z jakiego gatunku kamienia zostaną wykonane, mogą mieć różne właściwości, które warunkują sposób ich użytkowania. Za najbardziej wytrzymałe uznawane są blaty z granitu i kwarcytu naturalnego, dostępne w ofercie krakowskiego zakładu kamieniarskiego KrakStone. Posiadają doskonałą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, a także działanie kwasów i wody. Kamieniem, którego eksperci nie polecają stosować w kuchni, jest natomiast marmur – jest delikatny, chłonny i przez to bardzo podatny na uszkodzenia oraz zaplamienie.

Decydując się na wybór blatów z kamienia naturalnego, warto wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób obchodzić się z wykonaną z niego powierzchnią roboczą. Zamawiając blaty kamienne w firmie KrakStone, każdy klient może liczyć na szczegółowe instrukcje dotyczące ich obsługi.

Blaty z kamienia naturalnego należy regularnie czyścić i nie doprowadzać do ich silnego zabrudzenia. Wszelkie rozlane płyny należy ścierać od razu, systematycznie oczyszczać powierzchnię roboczą
z kurzu i pozostałości produktów, a raz w tygodniu zdjąć z nich wszystkie sprzęty i akcesoria,
a następnie dokładnie umyć blaty miękką ściereczką nasączoną wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Takie postępowanie zapewni nam zawsze czyste, higieniczne i gotowe do użytkowania blaty.

Konserwacja blatów w kuchni i łazience. Jak często impregnować kamienne powierzchnie robocze?

Zamawiając blaty w KrakStone, klient otrzymuje je już zaimpregnowane, co oznacza, że po zakupie nie musi nic z nimi robić w tym zakresie. Impregnację należy jednak regularnie ponawiać, aby kamień naturalny zachował swoje pożądane właściwości użytkowe. Jej częstotliwość zależy od wybranego kamienia naturalnego oraz intensywności użytkowania powierzchni roboczej.

Sprawdź:  Jak wykorzystać tynk dekoracyjny do aranżacji wnętrza?

Kamieniem naturalnym, który wymaga najrzadszej impregnacji, jest granit – warto ją ponawiać co ok. 12-18 miesięcy. Chętnie wybierany na blaty łazienkowe marmur z kolei warto impregnować znacznie częściej, najlepiej co ok. 3-6 miesięcy. Generalnie przyjmuje się, że średni odstęp pomiędzy kolejnymi impregnacjami blatów kamiennych wynosi 12 miesięcy.

Impregnacja jest bardzo ważnym procesem. Jej głównym celem jest zamknięcie porów kamienia naturalnego i zmniejszenie przez to jego chłonności. Prawidłowo zaimpregnowane blaty kamienne są dobrze zabezpieczone przed wodą, wilgocią, kosmetykami, sokami i innymi produktami, z którymi mają bezpośrednią styczność w czasie użytkowania. Do impregnacji kamiennych powierzchni roboczych warto stosować profesjonalne środki. Które z nich sprawdzają się najlepiej – o to warto zapytać firmę, u której zamówiliśmy nasze blaty.

You May Also Like