Ile lumenów do łazienki Czyli oświetlenie w łazience
Kategorie:

Ile lumenów do łazienki? Czyli oświetlenie w łazience

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Przeciętna łazienka to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie. Powinna być funkcjonalna i praktyczna – urządzona w taki sposób, aby korzystanie z niej było przyjemnie i bezproblemowe.  W aranżacji łazienki znaczenie ma nie tylko wygodne rozstawienie sanitariatów i mebli, ale także prawidłowe   oświetlenie łazienki. W małym pomieszczeniu światło decyduje o komfortowym korzystaniu z tego miejsca.  Polecane jest nowoczesne oświetlenie ledowe.

Lumen – tajemnicze słowo

Technologiczne nowinki, choć fascynujące i wygodne, w pierwszej chwili wzbudzają niepewność z powodu trudnej terminologii. Przeglądając oferty oświetlenia łazienkowego, odbiorca  spotyka się z pojęciem „lumen” i właściwie nie bardzo wie, o co chodzi, co to są lumeny? Odpowiedź nie jest skomplikowana – lumen to inaczej jednostka strumienia świetlnego, która określa ilość emitowanego światła przez dane źródło światła. O lumenie zrobiło się głośno w momencie pojawienia się  rewolucyjnej technologia lamp LED. Najprościej rzecz ujmując: im więcej lumenów, tym  jaśniej w pomieszczeniu, ponieważ jest zdecydowanie lepiej oświetlone.

Jak obliczyć ilość lumenów?

Obwiązuje norma, że na 1 metr kwadratowy powinno być rozmieszczonych 200 lumenów. Aby obliczyć ile lumenów do łazienki, trzeba znać metraż łazienki. Standardowo, jeżeli łazienka ma 4 metry kwadratowe, to do tej oświetlenia właściciel potrzebuje  800 lumenów. Przy urządzaniu łazienki o powierzchni 4 metry kwadratowe, wiedza o ilości lumenów jest bardzo istotna, ponieważ prawidłowe oświetlenie podnosi jej funkcjonalności.  Mała łazienka oznacza, że światła jest niewiele. Bywa, że jest to pomieszczenie bez okna lub z niewielkim okienkiem, które do tego jest przysłonięcie roletą lub firanką, co sprawia, że promienie słoneczne docierają tam w minimalnej ilości. Oświetlenie w małej łazience może ją optycznie powiększyć i dodać urokliwego klimatu.

Decydujące światło

W łazience oprócz załatwiania potrzeb fizjologicznych i kąpieli, wykonujemy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, np.: farbowanie włosów, układanie fryzury, makijaż, golenie zarostu, depilacja. Złe oświetlenie nie sprzyja staranności w dbaniu o siebie. Prawidłowe oświetlenie  w małej łazience to ledy, które pięknie oświetlają i mają w sobie coś niezwykłego. Jeżeli ktoś chce się zrelaksować w łazience, to może w każdej chwili dopasować oświetlenie do swoich aktualnych. Ledy mają możliwość intensywności strumienia światła. W łazience powinno być oświetlenie nad lustrem, ponieważ ułatwia to wykonywanie czynności pielęgnacyjnych.  Fajne lampy do łazienki można zainstalować także nad wanną.  Dekoratorzy wnętrz na pytanie: jaka barwa światła do łazienki, odpowiadają – ciepła, ponieważ tworzy znakomity klimat do relaksu, a jednocześnie pokazuje „prawdę” o naszym wyglądzie. Miejsce, w którym zamontować taśmę ledową w małej łazience, zależy wyłącznie od gustu domowników. Swoich zwolenników ma także zimna barwa światła, która ich zdaniem bardziej pasuje do nowoczesnych wnętrz. Wybór  barwy światła zależy gustu i zaplanowanego efektu aranżacji tego pomieszczenia.

Do nowoczesnych wnętrz

Listwy ledowe to doskonałe oświetlenie małej łazienki, pod warunkiem, że jest urządzona w nowoczesnym stylu. Przy wystroju klasycznym lepiej sprawdza się żyrandol. Porady dekoratorów wnętrz mają charakter jedynie doradczy. Nie są jedyną możliwością dekoracji łazienki. Wiele osób lubi i potrafi łączyć elementy różnych stylów i stworzyć piękny efekt odpowiadający ich potrzebom i wymaganiom. 

Odpowiedzią na problem: ile lumenów do łazienki, jest porada – tyle, aby łazienka stała się miejscem spokoju i relaksu oraz wyglądała elegancko i była wygodna w użytkowaniu. Matematyczny przeliczyć, to jedno kryterium, natomiast warto zawsze zwracać uwagę na ogólny wygląd i styl aranżacji. W końcu łazienka musi podobać się domownikom, a niekoniecznie przypominać pomieszczenie rodem z katalogu firm meblarskich. Oświetlenie poprawia wygląd i funkcjonalność łazienki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy jest to pomieszczenie bez okna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *