Kuchnia uważana jest za serce domu – tu wielokrotnie w ciągu dnia krzyżują się drogi wszystkich domowników. Urządzenie kuchni polega na umeblowaniu i aranżacji uwzględniający wielkość pomieszczenia, jego doświetlenie a przede wszystkim potrzeby i preferencje użytkowników. Najlepiej mieć kuchnię obszerną, otwartą na pokój dzienny, co sprzyja komunikacji między użytkownikami. Ale nie zawsze możliwe jest urządzenie takiej właśnie kuchni. Co zrobić, gdy do dyspozycji mamy zamkniętą, niewielką kuchenkę w bloku? Ergonomiczna, funkcjonalna i piękna kuchnia na 4 metrach kwadratowych? Tak, to możliwe, pod warunkiem zastosowania się do kilku rad, które pozwolą zoptymalizować układ i co za tym idzie, zwiększą komfort korzystania z pomieszczenia i jego wyposażenia.
Spis treści
Aranżacja małej kuchni do 4 m2 – od czego zacząć?
Aranżacja jest właściwie ostatnim elementem tworzenia pomieszczenia, ale pomysł na nią warto zbudować na etapie tworzenia projektu kuchni. Co należy wówczas wziąć pod uwagę?
- Po pierwsze – potrzeby przyszłych użytkowników; ważna jest liczba osób, ich sposób żywienia (samodzielne przygotowywanie posiłków w domu lub jedzenie na mieście), preferencje do tyczące kolorów, tekstur, materiałów; bardzo pomocna będzie wspólnie stworzona lista sprzętów i urządzeń, które powinny znaleźć się w nowej kuchni.
- Po drugie – w planach powinno się określić i wydzielić poszczególne strefy; ważne jest zaplanowanie układu urządzeń w zabudowie, ilość i wielkość blatów roboczych, ilość i rodzaj szafek oraz ich przeznaczenie; współczesne kuchnie pełnią jednocześnie funkcję spiżarni, więc konieczne są szafki na przechowywanie żywności świeżej (lodówka), suchej, konserwowanej oraz przypraw; w przypadku licznej rodziny lodówka powinna być duża z zamrażarką – singlom lub małym rodzinom wystarczy niewielka chłodziarka z zamrażalnikiem.
- Po trzecie – aby pomieszczenie było funkcjonalne, w zaplanowanych strefach należy przewidzieć punkty świetlne oraz gniazda; lepiej jeśli gniazd zaprojektujemy więcej, niż gdy zapomnimy o ekspresie do kawy czy czajniku elektrycznym – podłączanie urządzeń przy pomocy przedłużaczy na pewno negatywnie odbije się na estetyce małego wnętrza; ilość punktów świetlnych jest ważna z racji wielkości pomieszczenia, szczególnie jeśli chodzi o małe kuchnie w blokach z wielkiej płyty, które często były pomieszczeniami ślepymi, to znaczy bez okien; zaprojektowanie dodatkowych punktów świetlnych pod szafkami wiszącymi na pewno rozwiąże problem doświetlenia kuchni.
Sprawdź także, jakie dekoracje do kuchni na parapet sprawdzą się najlepiej!
Aranżacja małej kuchni do 4 m2 – jaki układ mebli wybrać?
Wyposażenie małej kuchni w meble to wyzwanie. W ofercie salonów meblowych są wysokiej jakości kuchnie modułowe, a doradcy zatrudnieni w tych placówkach chętnie wspierają klientów w doborze umeblowania. Większość sprzedawców świadczy także usługi nieodpłatnego projektowania pomieszczeń. Jednak w przypadku kuchni w bloku, gdzie należy się liczyć z tym, że z powodu nierówności ścian i podłóg nasze 4 metry kwadratowe mogą ulec redukcji zdecydowanie korzystniej jest zamówić meble kuchenne na wymiar. Choć gotowe modułowe komplety mebli nie odbiegają jakością w przypadku zabudowy robionej na wymiar można wykorzystać każdy centymetr ściany.
Najczęściej mamy do czynienia z dwojakim układem mebli:
- Jednostronny – meble zabudowują jedną ścianę pomieszczenia,
- Dwustronny w kształcie litery L – meble znajdują się na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach.
W małej kuchni nie da się wydzielić miejsca na wyspę. Jeśli nie potrzebujemy zbyt wielu półek do przechowywania zredukujmy także liczbę szafek wiszących. Meble wiszące zmniejszają pomieszczenie, przytłaczają je. Jeśli jednak zawiesimy szafki w całej kuchni, to zaprojektujmy klika z nich jako otwarte, przeszklone, ażurowe – w porównaniu z pełnymi frontami takie meble optycznie powiększają przestrzeń.
Jakie kolory dobrać do kuchni o wymiarach 4 m2?
Przy aranżacji kuchni do 4 m2 dobór kolorów to nie tylko kwestia upodobań czy gustów, ale to trik, który może przyczynić się do optycznego zmniejszenia lub zwiększenia pomieszczenia.
W blokowych kuchenkach najczęściej brakuje światła dziennego – tu sprawdzą się meble w jasnych kolorach. Białe, lakierowane fronty odbijać będą światło, co dodatkowo stwarza wrażenie jasności.
Jeśli kuchnia ma duże okno i dodatkowo zaprojektowaliśmy wiele punktów świetlnych to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać odważne ciemne kolory – czerń, granat, grafit.
Ciekawe aranżacje można stworzyć na powierzchni ścian między ciągami szafek stojących i wiszących. W praktyce najczęściej układa się w tym miejscu glazurę. Jeśli tak, zadbajmy o jej jakość i kolorystykę. Może to być modna koniczyna marokańska, która na pewno doda sznytu każdej kuchni lub klasyczne białe płytki z połyskiem, dzięki którym nasza kuchnia zyska na elegancji.
Zamiast glazury można na ścianach kłaść kamień, również kompozytowy (np. lastryko), surowy beton, szkło. W przypadku szkła w małej kuchni najlepiej zdecydować się na jeden kolor – wielobarwne kolorowe kompozycje roślinne, krajobrazy miejskie lub grafiki mogą być dominujące i tym samym wpłynąć na ogólne wrażenie przestronności kuchni.
Kolor podłogi zależy od ogólnej kolorystyki ścian i mebli. Można wybrać kolor kontrastowy lub taki sam, jak na przykład na ścianach między szafkami. Bardzo ciekawe kompozycje tworzą podłogi i blaty w tych samych kolorach.